Gruzie a její sbližování s NATO: Elitní jednotky jsou připraveny na jakoukoliv misi

Gruzie se intenzivně připravuje na členství v NATO. Přestože není její přistoupení nejspíš otázkou nejbližší budoucnosti, gruzínské ozbrojené složky už pravidelně cvičí s těmi aliančními. Členství v NATO podporuje přes 70 procent obyvatel země. Počet příznivců vzrostl hlavně po anexi Krymu a bojích na východě Ukrajiny.

Video Události
video

Události: Cvičení gruzínských elitních jednotek

Gruzínská armáda má za sebou všechny potřebné reformy: v plně profesionálních jednotkách nyní slouží zhruba 28 tisíc vojáků. Aliančním silám rychlé reakce nabízí země dvě roty - Alfa a Charlie.

Například v Afghánistánu má Gruzie tisíc vojáků, což je po USA druhý nejsilnější kontingent. Tbilisi vysílá vojáky i na mise v Africe. „Můžeme říct, že už jsme připraveni na jakýkoliv druh mise kdekoliv na světě,“ ujišťuje velitel roty Alfa David Gubedava.

Na členství v NATO čeká Gruzie už od roku 2008. Některé země Aliance jsou ovšem k jejímu přijetí zdrženlivé kvůli nevyřešené územní celistvosti. Po obsazení Abcházie a Jižní Osetie totiž Rusko okupuje dvacet procent gruzínského území.