Chorvatský parlament se rozpustil, v září by se mohly konat předčasné volby

Chorvatský parlament se podle očekávání rozpustil, aby po pádu vlády umožnil konání předčasných voleb. Odvolání premiéra Tihomira Oreškoviče poslanci odhlasovali minulý čtvrtek. Podle ústavy by politické strany měly začít vyjednávat o nové vládě. Pokud se na novém kabinetu do měsíce nedohodnou, půjdou Chorvati k volbám. Mimořádné parlamentní volby by se mohly konat už v září.

O konci kabinetu poslanci rozhodli drtivým poměrem hlasů 125 ku 15. Už v pátek vyzvala parlament k rozpuštění prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová poté, co jednala se zástupci všech hlavních politických stran.

Zároveň potvrdila pravděpodobnost konání nových voleb. Podle ní žádná ze stran nemá potřebnou parlamentní podporu, která by sestavení nové vlády umožnila.

Tihomir Oreškovič
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Miso Lisanin

Chorvatsko se potýká s vážnými hospodářskými problémy, země je silně zadlužená a míra nezaměstnanosti dosahuje 15 procent. Politika dosavadní vlády byla terčem kritiky ze strany Bruselu.

Vleklou krizi koaliční vlády, která fungovala teprve od konce ledna, způsobila aféra kolem jejího místopředsedy Tomislava Karamarka.

Chorvatský list Nacional v květnu obvinil Karamarka ze střetu zájmů. Jeho manželka totiž údajně dostala za konzultační služby 60 tisíc eur (1,6 milionu korun) od lobbisty maďarského ropného koncernu MOL. Ten spolu s chorvatským státem ovládá chorvatskou rafinerii INA. Karamarkův střet zájmů poté potvrdil i příslušný chorvatský dozorový úřad.