Z irácké Fallúdže prchají tisíce lidí. Táboru za městem hrozí kolaps

Z iráckého města Fallúdža, které bylo oficiálně osvobozeno od radikálního hnutí Islámský stát, nadále utíkají podle OSN tisíce civilistů. Irácké protiteroristické síly se totiž snaží zbavit Fallúdžu zbývajících radikálů a ve městě se odehrávají nelítostné střety. Podle Norské rady pro uprchlíky (NRC) hrozí nejbližšímu uprchlickému táboru kolaps. Pro lidi prchající před boji nestačí stany ani hygienická zařízení.

Uprchlíci z města Fallúdža
Zdroj: REUTERS Autor: Ahmed Saad

V posledních třech dnech, poznamenaných těžkými boji, uteklo podle OSN z Fallúdže téměř 10 tisíc rodin. Během čtyřtýdenní vládní ofenzivy s cílem dobýt město z rukou islamistů opustilo Fallúdžu a okolní oblasti více než 80 tisíc civilních obyvatel, tvrdí rovněž OSN.

Podle humanitárních pracovníků, na které se odvolává zpravodajský server BBC, je město na pokraji humanitární katastrofy. Humanitární agentury mají problémy zajistit dostatek vody, potravin a léků pro lidi, kteří v přeplněných táborech za městem spí pod širým nebem.

„Organizace bojují o to, aby na rychle se vyvíjející situaci reagovaly, a my se připravujeme na další velký exodus v příštích několika dnech,“ uvedl Bruno Geddo, který zastupuje agenturu OSN pro uprchlíky v Iráku.

Nasr Muflahi, představitel humanitární organizace Norská rada pro uprchlíky (NRC), která pomáhá lidem prchajícím před boji v Iráku, uvedl, že obrovité množství lidí utíkajících z Fallúdže ochromilo schopnost této organizace nabízet pomoc lidem v nouzi.

Tábor u Fallúdže
Zdroj: ČTL/AP
Autor: Hadi Mizban

Podle Karla Schembriho ze stejné organizace je humanitární situace v provincii Anbár, kde leží i Fallúdža, po operaci v tomto městě potenciálně „katastrofální“. „Jsou tady tisíce lidí bez jakéhokoliv přístřešku, v noci spí na otevřeném prostranství, jsou vystaveni písečné bouři a přes den spalujícímu slunci. Trápí nás také otázka latrín a sanitace. Pokud v následujících hodinách žádné neseženeme, bude to katastrofa,“ uvedl.

Irácký premiér Hajdar Abádí po týdnech bojů ve Fallúdži oznámil v pátek vítězství vládních sil nad radikály z IS. Samozvané radikální hnutí, které ovládá části Iráku a Sýrie, toto město obsadilo v roce 2014. Fallúdža leží zhruba 50 kilometrů západně od Bagdádu.

/*json*/{"map":{"lat":33.35890395008379,"lng":43.817768020141564,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/