Pád egyptského airbusu: Paměti z černých skříněk jsou poškozené

Obě paměťové jednotky z černých skříněk zříceného egyptského airbusu jsou poškozené. Uvedly to zdroje blízké vyšetřovací komisi. Oprava zabere podle expertů dlouhou dobu. Co pád letadla způsobilo, se stále vyšetřuje. Bezprostřední ohledání pozůstatků obětí údajně ukazuje na výbuch, žádný úřad ale tuto informaci nepotvrdil. Na palubě stroje zemřelo 66 lidí.

Nález černé skříňky z egyptského letadla
Zdroj: Reuters Autor: EGYPTIAN AVIATION MINISTRY

Tým egyptských vyšetřovatelů oznámil, že části černých skříněk začal zkoumat v sobotu za přítomnosti expertů z Francie a Spojených států.

Paměťové jednotky obou záznamníků byly z obou zařízení vyjmuty a osm hodin se sušily v armádním zařízení. Vyšetřovatelé je teď analyzují, aby zjistili, zda mohou být opraveny v Egyptě, nebo je bude nutné poslat do zahraničí.

Skříňku, která zaznamenávala hovory posádky v kokpitu, našly pátrací týmy ve čtvrtek ve Středozemním moři. V pátek byl vyzvednut přístroj, jenž zaznamenává technické parametry letu. Lokalizovány byly už i trosky, kvůli velké hloubce moře v dané oblasti ale není jasné, zda budou vyzvednuty.

Nález černé skříňky z egyptského airbusu
Zdroj: Reuters
Autor: EGYPTIAN AVIATION MINISTRY

Nález obou černých skříněk zvýšil pravděpodobnost, že se příčinu tragédie podaří objasnit. Egyptské ministerstvo pro civilní letectví se kloní k názoru, že šlo o teroristický čin. Automatické senzory krátce předtím, než letoun zmizel z radarů, odeslaly informace o kouři na toaletě a v prostoru avioniky pod kokpitem.