Turci na hranicích zastřelili skupinu běženců ze Sýrie. Byly v ní i děti

Nejméně osm, podle jiných zdrojů ale nejméně 11 Syřanů, kteří se pokoušeli ilegálně přejít do Turecka, zastřelili turečtí pohraničníci u hranice se Sýrií. Informovala o tom syrská lidskoprávní organizace monitorující situaci v zemi z Londýna (SOHR), podle níž jsou mezi obětmi nejméně čtyři děti a nejméně osm dalších lidí utrpělo zranění. Turecko to popírá.

Podle SOHR zahynulo při incidentu zahynulo osm lidí, exilová syrská opoziční koalice, která spoléhá na finanční a politickou podporu Turecka, ale uvádí 11 obětí. Turecko vybídla, aby záležitost vyšetřilo. Turecká armáda tvrdí, že pohraničníci vypálili pouze varovné výstřely a Syřané se poté rozutekli. Turecké ministerstvo zahraničí později popřelo, že pohraničníci Syřany zastřelili.

Turecko, které je hlavním sponzorem skupin bojujících v Sýrii za svržení prezidenta Bašára Asada, počátkem února zavřelo své hranice. Ankara tak reagovala na výrazný nárůst počtu běženců proudících do Turecka ze Sýrie kvůli ofenzivě v syrském městě Halab. Turecko už ale zároveň přijalo kvůli pět let trvající občanské válce v Sýrii na 2,7 milionu uprchlíků. Přes milion dalších běženců přes Turecko přešlo do Evropské unie. 

Desetitisíce běženců, kteří utekli z Aleppa, ale i dalších míst Sýrie, žijí v provizorních táborech poblíž turecko-syrské hranice. Ta je de facto uzavřená zhruba rok, země přijímá jen nejvážněji zraněné běžence. Syřané tak nemají před Islámským státem kam ustupovat. „Turecko by mělo přestat střílet na syrské prchající civilisty a okamžitě jim umožnit překročit tureckou hranici,“ vyzvala už v dubnu lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Turecká armáda
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lefteris Pitarakis

„Turecko reaguje ostrými náboji namísto soucitu,“ pohoršil se Gerry Simpson z HRW. „Celý svět hovoří o boji s Islámským státem, a přesto jsou ti, které ohrožuje nejhrůzněji, uvězněni na špatné straně konkrétní zdi,“ dodal. SOHR uvádí, že má od začátku letošního roku zdokumentováno zabití bezmála 60 civilistů tureckými pohraničníky při pokusu o přechod hranice.

V současné době platí turecko-unijní dohoda o vracení běženců z Řecka. Řada lidskoprávních organizací, ale i samotní běženci přitom upozorňují, že Turecko není bezpečná země. Amnesty International začátkem dubna uvedla, že Turci vrátili od začátku roku do válečné Sýrie tisíce běženců.

To je nezákonné podle tureckého, unijního i mezinárodního práva, upozorňuje lidskoprávní organizace. Ankara ale veškerá obvinění odmítá.