Na deset let jde sedět projektant polské haly, kde před lety umírali i Češi

Soud v polských Katovicích poslal na 10 let do vězení projektanta haly, jejíž zřícení si před deseti lety vyžádalo 65 obětí, včetně tří Čechů, dvou Slováků a několika dalších cizinců. Další z celkem devíti obžalovaných pak dostali nižší tresty. Rozsudek zatím není pravomocný.

Zřícená hala u Katovic (leden 2006)
Zdroj: ČTK/AP

Projektanta Jacka J. uznal soud vinným z toho, že vypracoval špatný projekt a způsobil tak smrt několika desítek lidí. Podle expertů byly málo odolné všechny nosné konstrukční prvky haly, takže budova nevydržela nápor velkého množství sněhu na střeše. Podle expertů ale sníh nebyl prvotní příčinou pádu haly, ta se bývala mohla zřítit například i při silném větru.

Střecha haly v Katovicích se propadla 28. ledna 2006 odpoledne v době, kdy se tam konala mezinárodní výstava poštovních holubů. V hale bylo asi 700 lidí, 65 z nich neštěstí nepřežilo a dalších asi 170 lidí utrpělo zranění.

Tříletý trest za nedbalost katovický soud udělil také bývalému členovi představenstva společnosti Mezinárodní katovický veletrh (MTK) Novozélanďanovi Bruci Robinsonovi. Další člen představenstva Ryszard Z. dostal čtyři roky vězení. Oba byli odsouzeni za to, že o nebezpečí věděli a problém neřešili. Tři obvinění z dodavatelské firmy byli zproštěni obžaloby.