Proč musí NATO stále expandovat? My další studenou válku nechceme, řekl Putin

Ke zlepšení vztahů mezi Západem a Ruskem vyzval ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu. Podle něj hrozí návrat do studené války, pokud obě strany vzájemné napětí vyhrocují. Šéf Kremlu prohlásil, že takový vývoj nechce a snaží se hledat kompromisy.

Během svého vystoupení několikrát kritizoval NATO, že se snaží expandovat dál na Východ. Na nové protiraketové systémy i vojenská cvičení Aliance Moskva reagovala přesunem vojáků na západ země. Spojené státy v Rumunsku minulý měsíc spustily část protiraketového deštníku a další díl štítu začaly budovat v Polsku. Vedení NATO tvrdí, že jde pouze o reakci na výbojné chování Ruska.

Ruské obavy o ohrožení bezpečnosti lze slyšet nejen v Kremlu, ale i ve vedení armády či ve sdělovacích prostředcích. Šedesát procent Rusů si myslí, že Západ chce jejich zemi napadnout.

Ministr obrany tudíž nevylučuje rozmístění raketového systému Iskander v Kaliningradu, tedy pár desítek kilometrů od polské hranice. Moskva dále zbrojí, chce být se svým zbrojním průmyslem druhá na světě.

Putin mimo jiné v Petrohradu vyzval evropské vůdce, aby vylepšili vztahy s Moskvou navzdory sankcím. Vztahy mezi EU a Ruskem se citelně zhoršily v roce 2014 v důsledku ukrajinské krize a ruské anexe Krymu. Na evropské sankce Rusko reagovalo vlastní sérií hospodářských protiopatření.

Vladimir Putin se šéfem EK Jean-Claudem Junckerem
Zdroj: Reuters

Evropská unie by podle Putina měla „ukázat flexibilitu“ a zvážit zájmy unijních investorů, kteří s Ruskem chtějí obchodovat. Evropská unie podle něj zůstává klíčovým obchodním partnerem Ruska a Rusové nejsou na Evropu naštvaní, dodal.

V souvislosti s mezinárodními vztahy Putin hovořil také o republikánském uchazeči o Bílý dům Donaldu Trumpovi. Co je špatného na tom, že podporuje obnovení plnohodnotných rusko-amerických vztahů? ptal se s tím, že podnikatele považuje za „temperamentního člověka“. Jak nicméně dodal, Moskva bude spolupracovat s kýmkoli, kdo se letos v listopadu stane novým prezidentem Spojených států.

Hostem třídenního petrohradského fóra byl například šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, italský premiér Matteo Renzi, generální tajemník OSN Pan Ki-mun a další celebrity. Ruské špičky si podle agentury TASS od fóra slibují, že vdechne nový život do vztahů mezi Ruskem a Evropou.

  • Evropská unie shodou okolností během pátku prodloužila o rok sankce vůči Krymu, které na poloostrov uvalila v reakci na jeho předloňskou anexi Moskvou.