Nemůžeme se nenávidět kvůli jiným názorům, řekl Fico po schůzce s Merkelovou

Slovensko převezme od července předsednictví v EU. V době nejistot kolem možného brexitu a pokračující uprchlické krize by země měla plnit roli čestného zprostředkovatele, míní německá kancléřka Angela Merkelová, která se v Berlíně setkala se slovenským premiérem Robertem Ficem. Ten chce nastolit migrační agendu, na níž bude shoda. Oba politici v Berlíně podpořili setrvání Británie v EU.

Angela Merkelová a Robert Fico
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Jörg Carstensen

Merkelová je přesvědčena, že ve většině názorů na řešení migrace se Německo a Slovensko shodují. Například pokud jde o dohodu EU s Tureckem, ochranu vnějších hranic osmadvacítky nebo boj s příčinami migrace. „Proto jsem přesvědčena, že to společné dalece převažuje nad případnými rozdíly,“ uvedla kancléřka.

Hlavní rozdíl vidí v názoru na přijímání běženců. Země Visegrádské čtyřky tvrdí, že by přijímání běženců mělo být zcela dobrovolné a proti nařízenému přerozdělování utečenců argumentují mimo jiné tím, že uprchlíci stejně chtějí jinam.

Slovensko stejně jako Česko a další země loni odmítlo povinné uprchlické kvóty a Fico je obecně znám svými protiimigrantskými postoji. Jeho vláda se dokonce obrátila na unijní soud s žalobou, v níž napadá systém většinového hlasování, na základě něhož byl návrh přijat.

„Nepochybuji o tom, že když přijde na pořad dne agenda, kterou máme před sebou - to nyní znamená především trasa vedoucí z Libye přes Středozemní moře, Slovensko bude poctivým zprostředkovatelem a že se bude jako předsedající země snažit sjednotit členské země Unie,“ podotkla německá kancléřka. V podobném duchu se v proslovu před slovenskými poslanci vyjádřil ve čtvrtek i prezident Andrej Kiska.

Fico přislíbil, že Bratislava bude přitom působit jako upřímný a otevřený zprostředkovatel i pro partnery, kteří třeba nemusejí mít stejný názor. Rád by také přiblížil evropskou agendu občanům zemí osmadvacítky. „Nemůžeme se přece navzájem nenávidět proto, že máme jiný názor,“ uvedl v Berlíně slovenský premiér, který v minulosti kritizoval podle něho německý „diktát“ při řešení migrační krize.

Kancléřka Angela Merkelová
Zdroj: REUTERS
Autor: How Hwee Young

Fico o brexitu: EU musí být realistická

Merkelová jednala s Ficem rovněž o britském referendu, které se koná už za týden. Z posledních průzkumů vyplývá, že těsně vedou stoupenci brexitu, Fico proto apeloval na Unii, aby byla realistická. S kancléřkou debatoval o možných scénářích, podle premiéra ale bude zapotřebí mnohem širší diskuse, a to nehledě na to, jak hlasování dopadne.

Oba politici se shodují, že by Británie měla v EU zůstat. Merkelová přitom zdůraznila, že pokud Britové zvolí odchod, bude to pochopitelně znamenat pro zemi nový status a Británie se stane outsiderem i pokud jde o unijní trh.