Sobotka v Číně. Návštěvu rozehrál u pekingského fotbalového klubu

Premiér Bohuslav Sobotka je na oficiální návštěvě Číny. Ačkoliv se bude snažit získávat body hlavně v ekonomice, svůj program načal ryze sportovně – návštěvou fotbalového klubu Kuo-an v Pekingu. V doprovodu pekingského primátora nešlo o náhodu, neboť tým je partnerem pražské Slavie, kterou vlastní čínská investiční společnost CEFC.

Video Události
video

Události: Posilování česko-čínského obchodu

Sobotka si prohlédl stadion, jehož kapacita je kolem 60 tisíc diváků, a s místními funkcionáři hovořil mimo jiné o pondělním zápase české fotbalové reprezentace se Španělskem na mistrovství Evropy.

„Ukazuje se, že fotbal spojuje národy. Zjistil jsem, že i primátor Pekingu sledoval zápas Česka se Španělskem,“ konstatoval premiér. Na hřišti se pak pozdravil s fotbalisty, kteří právě trénovali. Sobotka si s nimi vyměnil několik přihrávek. Primátor pak premiérovi nabídl, že by mohl být čestným trenérem klubu, což český premiér pobaveně odmítl.

Na následném jednání s administrátorem Čínského úřadu pro civilní letectví Feng Čen-linem Sobotka zdůraznil ambici Česka stát se dopravním uzlem regionu a střední a východní Evropy. Ocenil také, že během letošního roku bude posíleno letecké spojení mezi Českou republikou a Čínou na tři pravidelné linky. „Budeme mít tři přímá letecká spojení, což nás staví na unikátní pozici v rámci střední a východní Evropy, vytváří to velmi dobré podmínky pro rozvoj turistického ruchu,“ řekl premiér po jednání.

V Číně se uplatní i česká letadla

Česko-čínská spolupráce v letectví se týká také malých a středních letadel a vychází z memoranda o porozumění, které bylo uzavřeno v roce 2014. V horizontu příštích šesti let jsou naplánovány společné projekty budování šesti nebo osmisedadlových letounů nebo využití českých malých letadel na krátké lety. Uvedení českých letadel na čínský trh je ale podmíněno jejich certifikací z čínské strany.

Schůzky s administrátorem Fengem se zúčastnili také ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Českou delegaci dnes ještě čeká jednání s předsedou Komise pro bankovní regulaci Číny a šéfem banky ICBC Ťiang Ťien-čchingem, jejíž pobočka by se letos měla otevřít v Praze.