Měním, tedy jsem. Venezuelany před hladem a bídou chrání vzájemná pomoc

Ekonomické problémy a nedostatek zboží vedou Venezuelany k výměně potravin i věcí denní potřeby. Mnozí sice nemají dost peněz, zato však něco, co se může hodit jiným. Pomocí tradičního směnného obchodu si tak vyměňují třeba těstoviny za plenky nebo mouku za šampon. K tomu všemu přitom ale využívají výsostně moderní metody – sociální sítě.

Lidé ve Venezuele musí na chtěné potraviny vystát fronty
Zdroj: Reuters

Venezuelu sráží hlavně klesající ceny ropy, na jejíž vývoz země vždy spoléhala. Vláda je tak nucena k nepříjemným škrtům v mnoha oblastech. V posledních měsících se navíc přidala inflace i oslabení domácí měny.

Nastřádané problémy se nejvíce projevily právě na nedostatku potravin. Krize, kvůli níž stojí před poloprázdnými obchody dlouhé fronty a opozice zesílila kritiku vlády, vyhnala v posledních dnech do ulic početné davy demonstrantů. Protesty se přitom neobešly bez obětí a mnohé obchody navíc čelí rabování.

U běžných lidí přitom v těžkých časech jako obvykle přichází na řadu vynalézavost. „Nemám děti, ale když se zařadím do fronty a v obchodě najdu plenky, koupím je a vyměním za věci, které naopak potřebuju – třeba cukr nebo mýdlo,“ popisuje Jophelin Primerová. Princip vzájemné pomoci se rozhodla nabídnout i ostatním a nyní zařizuje fungování jedné z hlavních on-line směnných skupin v zemi.

Lidem často chybí základní věci včetně kojeneckých potřeb
Zdroj: Reuters

Podle průzkumu z minulého měsíce je ve Venezuele možná až 80 procent potravin nedostatkových. Ruku v ruce s tím bují černý trh. Nepoctiví obchodníci potraviny jednoduše koupí na příděl – a poté prodají s výrazným navýšením.

Odvrácené straně pomoci v nouzi se ale provozovatelé směnných on-line skupin chtějí vyhnout. „Cílem není vydělávat peníze, ale zajistit sobě vše potřebné,“ zmiňuje Primerová.

Jedna z facebookových skupin tak například soustředí zájemce o kojenecké potřeby: vyměňují se dětské lahve, výživu nebo vlhčené ubrousky. Jinému digitálnímu „vláknu“ zase vévodí tipy na jednoduché recepty. „Musíme improvizovat, proto si sdělujeme šikovné recepty – na jednoduchou rajčatovou omáčku nebo třeba koláč bez mouky či vajec,“ dodala organizátorka.

Potravinová krize ve Venezuele
Zdroj: Reuters

Ti, kteří se pomoci zúčastní, si samozřejmě dávají pozor i na oklamání. K fyzické směně zboží proto dochází většinou na veřejnosti, aby se tak lidé vyhnuli cílenému okradení nebo podvodu. „Na Facebooku nebo WhatsAppu se vždy dohodneme, jak kdo bude oblečen a pošleme si fotku, abychom se vždy bezpečně poznali,“ říká Primerová.

Vláda bude rozdávat mouku a rýži

I když mnozí jsou odsouzeni k podobné svépomoci, na beznaděj lidí se v posledních týdnech vláda snaží reagovat. V zahraničí nakoupila 115 tisíc tun základních potravin, které dostanou přímo rodiny, jež se registrují v distribučním systému. Výbory jim potom budou přidělovat tašky s moukou, rýží, olejem a dalšími základními produkty. Stoupenci socialistického prezidenta a opozice se ale obávají, že potraviny dostanou jen přívrženci vlády.

Prázdné pulty v jednom z obchodů
Zdroj: Reuters

Opozice i ekonomové viní z katastrofální ekonomické situace, v níž země s největšími prokázanými zásobami ropy již několik let nachází, socialistickou vládu. Podle prezidenta Nicoláse Madura současnou krizi zosnovali bohatí podnikatelé a opozice podporovaná Západem, aby ho svrhli z úřadu.

Opozice chce odvolat prezidenta Madura

Opozice, která od loňských voleb disponuje parlamentní většinou, vyčítá socialistickým dědicům autoritářského prezidenta Huga Cháveze nejen bídnou ekonomickou situaci, ale i popírání principů demokracie. Madurovi kritici shromáždili dostatek podpisů pro vypsání referenda o prezidentově odvolání, což státní volební komise uznala, avšak celý proces prozatím bez udání důvodu zablokovala. To vedlo k dalším protestům.

Pokud se plebiscit bude konat až po 10. lednu 2017 a Maduro bude odvolán, nahradí ho do konce jeho mandátu v roce 2019 viceprezident Aristóbulo Istúriz. Stihne-li se plebiscit dříve, musí se konat nové prezidentské volby.

Prezident Maduro se uspořádání referenda snaží zabránit i u ústavního soudu, u něhož si chce stěžovat na údajné podvody při shromažďování podpisů.