Australští vědci evidují prvního savce, který vyhynul kvůli změnám klimatu

Změnou klimatu netrpí jen Velký bariérový útes u Austrálie, ale i živočišné druhy na přilehlých ostrovech. Australští vědci nyní na seznam vyhynulých živočichů zařadili prvního savce, který vymřel kvůli klimatickým změnám. Je jím drobný hlodavec, který žil na malém korálovém ostrově Bramble Cay. Osudná se mu stala stoupající hladina oceánu. Podle vědců je to jen začátek.

Kvůli klimatickým změnám zřejmě zcela vyhynul hlodavec žijící pouze na malém ostrově severně od Austrálie.

Takzvanou melanéskou myš (Bramble Cay Melomys) lidé naposledy viděli v roce 2009. V roce 2014 po ní vědci rozsáhle pátrali, ale bez úspěchu. Hlodavce proto nechali přepsat z ohroženého druhu na vyhynulý.

Zpráva o vyhynutí Bramble Cay Melomys 6.94 MB

/*json*/{"map":{"lat":-9.20147433042892,"lng":143.78152568129886,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-9.142435417373926,"lng":143.87592315673828,"type":"1","description":"Bramble Cay"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Je to jen vrchol ledovce. Jsem přesvědčený, že v důsledku klimatickým změn budeme přicházet o další živočišné druhy,“ uvedl ekolog John White. Vědci nyní vkládají velké naděje do průzkumu ostrova Papua-Nová Guinea. Existuje totiž možnost, že se tam malý hlodavec mohl dostat.

Velký bariérový útes umírá kvůli oteplování oceánu

Klimatická změna stojí i za blednutím korálů Velkého bariérového útesu u Austrálie. Na vině je tentokrát oteplování oceánu. Koráli blednou kvůli úhynu barevných řas, které fungují jako zdroj kyslíku a živin. Pokud dojde k poklesu teploty vody, mohou se ještě vzpamatovat, jinak definitivně umírají.

Na boj proti oteplování oceánu a dalším faktorům, které ztrátu barev i života korálů způsobují, nyní Canberra slíbila miliardu australských dolarů. Mise na záchranu dva tisíce kilometrů dlouhého turistického magnetu je ale podle mnohých spíš honbou za hlasy voličů.

Z podobné kampaně přitom nedávno Austrálie obvinila americkou komičku Ellen DeGeneresovou. Ta si prý jen dělá reklamu na nový film Hledá se Dory, ve kterém namluvila jednu z postav. Do komičky se pustil na Twitteru třeba ministr životního prostředí Greg Hunt.

Právě Velký bariérový útes a jeho pestrý život do Austrálie lákají desítky tisíc turistů, kteří každoročně přinesou do státní kasy 5 miliard australských dolarů.

„Komise Světového dědictví se loni rozhodla nezařadit Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek. Také uvedla, že správa Velkého bariérového útesu ze strany australské vlády je ukázková,“ zmínil australský premiér Malcolm Turnbull, jehož Liberální strana se bude v nadcházejících volbách do obou komor federálního parlamentu (2. července) pokoušet o obhájení vládní většiny a právě téma klimatické změny má být jedním z hlavních bodů blížícího se volebního klání. 

Video Horizont ČT24
video

Chmurných vyhlídek bariérového útesu se chopili politici

Z blednutí korálů se stalo politické téma

Z Velkého bariérového útesu se stalo žhavé politické téma potom, co vyšlo najevo, že vláda nechala ze zprávy OSN vyškrtnout zmínku o jeho špatném stavu. „Tato vláda nechce slyšet o problémech a nepřeje si, aby o nich ostatní mluvili,“ tvrdí lídr australské opozice Bill Shorten.

Opoziční labouristé hned nato do fondu na záchranu korálů slíbili půl miliardy dolarů, pokud budou mít po volbách možnost federální pokladnu spravovat. Vláda tak nabídla poskytnout dvakrát tolik peněz, podle vědců však ani miliarda dolarů stačit nebude.

Možnou cestu hledají ekologové v západní Austrálii, kde jsou koráli vůči oteplování odolnější. Gen, který tamější barvy zachraňuje, by v budoucnu mohl zbytek ohroženého biotopu zachránit.