Sonja Baťová, snacha Tomáše Bati

Baťovo muzeum obuvi v Torontu se pyšní sbírkou 13 tisíc párů bot

Sbírkou 13 tisíc párů bot se může pochlubit největší muzeum obuvi na světě v kanadském Torontu. Jeho zakladatelka a snacha slavného obuvníka Tomáše Bati Sonja je vnímá jako sondu do dějin lidstva. Baťovo muzeum obuvi si nedávno připomnělo 20 let existence a životní jubileum čeká i pokračovatelku českého podnikatelského rodu, která na podzim oslaví 90. narozeniny.

Muzeum se pyšní sbírkou asi 13 tisíc párů bot, vystavených jich jsou jen asi čtyři procenta. V síni slávy jsou k vidění třeba červené lodičky Marilyn Monroe, mokasíny Václava Havla nebo Baťovy sandále, na které Dalajláma nedal dopustit.

Díky ženě, která jednotlivé exponáty nasbírala, je česká stopa v největším muzeu obuvi na světě nesmazatelná. „Původně to byl výzkum trhu o rozdílech v obuvi. Boty jsou jen malou součástí materiální kultury. O člověku ale řeknou mnohem víc, než jakákoli jiná věc,“ říká Sonja Baťová, vdova po Tomáši Baťovi mladším.

Další a další tisíce, včetně těch nejstarších a nejvzácnějších, jsou ukryté v muzejním skladu. Ten je pro veřejnost běžně uzavřený, Česká televize dostala výjimečnou šanci do něj nahlédnout. Jsou tu zlatem vykládané střevíce evropských i asijských panovníků, ikonické lodičky dnešních návrhářů i 300 let staré boty Indiánů – ručně šité z kůže ulovených zvířat.

„Mám velmi živou fantazii a dovedu si představit tu svatbu nebo bitevní pole, na kterých se jednotlivé boty nosily,“ říká Sonja Baťová. Právě boty s příběhem patří mezi ty nejoblíbenější. Zájem je o symbol utrpení čínských dívek, kterým rodiny po tisíc let svazovaly chodidla. Raritou jsou i indické paduky, původně zdobené živými květy lotosů.

„Tento pár má vzadu malé tlačítko, a když se zmáčklo, vyšla z něj parfémovaná voda. Každý váš krok potom voněl,“ ukazuje hlavní kurátorka Baťova muzea obuvi v Torontu Elizabeth Semmelhacková.

Muzeum si ročně prohlédne asi půl milionu lidí, v Toronto patří k těm vůbec nejnavštěvovanějším. Sbírky se z něj do ostatních světových galerií zapůjčují jen zřídka. Pět let stará výstava v Českém Krumlově byla tou vůbec první v Evropě.

Video Události
video

Události: Baťovo muzeum obuvi v Torontu

Události: Baťovo muzeum obuvi v Torontu

Rozhovor ČT se Sonjou Baťovou, snachou Tomáše Bati