Za požárem ubytovny v Düsseldorfu může být nespokojenost s kvalitou jídla

Za úterním požárem ubytovny pro žadatele o azyl v západoněmeckém Düsseldorfu stojí dva Severoafričané. Podle policie a prokuratury byla jejich motivem nespokojenost s poměry v zařízení a s kvalitou jídla. V souvislosti s požárem policisté zadrželi celkem osm migrantů, všichni byli součástí skupiny nespokojenců. Prokuratura případ považuje za žhářství a čin nehodnotí jako pokus o vraždu, i když se v budově v té době nacházelo asi 130 běženců.

Demolice zničené haly v Düsseldorfu
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Všech osm nespokojenců se v Německu vydávalo za Iráčany či Syřany, jeden z nich byl policistům znám kvůli častým krádežím a drogovým deliktům. Policie jejich národnost neupřesnila.

Podpálení ubytovny v Düsseldorfu předcházel spor o obědy. Muslimové, kteří nedodržují nynější postní měsíc ramadán, si stěžovali na nedostatečné porce. „V tomto směru je třeba hledat motiv,“ citovala agentura DPA jednoho z vyšetřovatelů.

Jeden z dvojice hlavních podezřelých, který byl považován za vůdce skupiny, se k činu před novináři a dalšími spolubydlícími přiznal. „Museli jsme to udělat, aby se něco změnilo,“ řekl.

Zmíněná skupina byla v ubytovně známa jako častý zdroj svárů. Ještě před požárem se objevilo varování, že se něco stane, pokud nedojde ke změnám. Policie také uvedla, že požáry v zařízení vyšetřovala v minulosti už čtyřikrát.

Pracovníci Červeného kříže byli terčem plivanců a hozených bot

Německý Červený kříž ke sporům v ubytovně uvedl, že tam žili uprchlíci křesťanské i muslimské víry společně a jejich soužití bylo náročné. Vztahy se ještě více vyhrotily po začátku ramadánu, což vedlo i k násilnostem. Terčem útoků v podobě plivanců či hozených bot byli také pracovníci Červeného kříže, policisté a další personál. Jednotlivé skupiny se cítily znevýhodňovány, ačkoli například muslimové s ohledem na svůj postní svátek dostávali jídlo až ve 22:00.

Zcela vyhořelá hala je v areálu düsseldorfského výstaviště a sloužila jako centrální mužské zařízení pro uprchlíky nejlidnatější německé země Severní Porýní-Vestfálsko.

Nyní v ní žilo 282 migrantů, v době požáru jich v budově bylo přítomno asi 130. Zraněno bylo 28 běženců, kteří se přiotrávili kouřem, a také dva záchranáři. Škodu hasiči prozatím odhadli na deset milionů eur (270 milionů korun). Během středy začala postupná likvidace ohořelých ruin haly.