Všech osm nespokojenců se v Německu vydávalo za Iráčany či Syřany, jeden z nich byl policistům znám kvůli častým krádežím a drogovým deliktům. Policie jejich národnost neupřesnila.
Jeden z dvojice hlavních podezřelých, který byl považován za vůdce skupiny, se k činu před novináři a dalšími spolubydlícími přiznal. „Museli jsme to udělat, aby se něco změnilo,“ řekl.
Zmíněná skupina byla v ubytovně známa jako častý zdroj svárů. Ještě před požárem se objevilo varování, že se něco stane, pokud nedojde ke změnám. Policie také uvedla, že požáry v zařízení vyšetřovala v minulosti už čtyřikrát.
Pracovníci Červeného kříže byli terčem plivanců a hozených bot
Německý Červený kříž ke sporům v ubytovně uvedl, že tam žili uprchlíci křesťanské i muslimské víry společně a jejich soužití bylo náročné. Vztahy se ještě více vyhrotily po začátku ramadánu, což vedlo i k násilnostem. Terčem útoků v podobě plivanců či hozených bot byli také pracovníci Červeného kříže, policisté a další personál. Jednotlivé skupiny se cítily znevýhodňovány, ačkoli například muslimové s ohledem na svůj postní svátek dostávali jídlo až ve 22:00.
Zcela vyhořelá hala je v areálu düsseldorfského výstaviště a sloužila jako centrální mužské zařízení pro uprchlíky nejlidnatější německé země Severní Porýní-Vestfálsko.
Nyní v ní žilo 282 migrantů, v době požáru jich v budově bylo přítomno asi 130. Zraněno bylo 28 běženců, kteří se přiotrávili kouřem, a také dva záchranáři. Škodu hasiči prozatím odhadli na deset milionů eur (270 milionů korun). Během středy začala postupná likvidace ohořelých ruin haly.