Sever Německa zasáhla bouře, v Hamburku je stav nouze

Hasiči v severoněmeckém Hamburku po večerním řádění bouře vyhlásili stav nouze. Voda zaplavila sklepy, vichr poničil střechy a vyvracel stromy, úřady povolaly do služby více než tisíc hasičů a členů technických služeb. Prudké lijáky zasáhly i německou spolkovou zemi Dolní Sasko, tamní městečko Damme ze tří čtvrtin zaplavila voda.

Záběry vzdušného víru nad Hamburkem
Zdroj: Twitter/Hamburg Zwei

V Hamburku se podle svědků na obloze vytvořil vzdušný vír. Zda to bylo tornádo, není podle meteorologů zatím jasné. Mluvčí hasičů uvedl, že během jedné hodiny obdrželi asi 400 telefonátů s žádostí o pomoc.

„Máme nahlášen nespočet poškozených střech a zaplavených sklepů. V akci je víc než tisícovka hasičů a členů technických služeb,“ cituje server televize ARD mluvčího hasičů.

Zatím se neobjevily informace o zraněných. Hasičům pomáhají monitorovat situaci policejní vrtulníky.

Ničivé řádění živlu ohlásilo i dolnosaské Damme, kde během dvaceti minut napršelo na jednom metru čtverečním 70 litrů. Sklepy jsou vytopené a na ulicích je až 30 centimetrů vody, napsal na svém webu list Bild. Na pomoc úřady povolaly na 250 hasičů.

Velkou vodu hlásí i Severní Porýní-Vestfálsko

Z kanálů ve Wuppertalu, které nestíhaly pobrat vodu z přívalového lijáku, prýštily proudy jako z fontán. Podle ARD zůstalo stát mnoho aut ve vodě sahající až ke kolenům. V nedalekém Essenu byly zaplavené sklepy a podchody.

Silné bouřky se znovu objevily i v Bádensku-Würtembersku. Lokálně napršelo za hodinu až 30 litrů vody na metr čtvereční. Nejhorší situace byla v okresech Calw a Ortenaukreis.

Meteorologové varují, že během noci se mohou bouřky objevit na celém území Německa. Minulý týden postihly jih a západ země záplavy, při kterých zahynulo jedenáct lidí.