KLDR obnovila provoz zařízení na výrobu plutonia, varuje agentura OSN

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že KLDR s největší pravděpodobností obnovila provoz svého zařízení na výrobu plutonia. Zařízení může režim v Pchjongjangu každoročně zásobovat materiálem pro výrobu jedné jaderné bomby či hlavice. Agentura OSN se tak připojila k dřívějšímu tvrzení amerických tajných služeb.

Severokorejské nukleární zařízení v Jongbjonu (foto z roku 2008)
Zdroj: Reuters

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii obnovila KLDR činnost jaderného zařízení v Jongbjonu. Šéf MAAE Jukija Amano v pondělí ve Vídni řekl, že v tomto jaderném provozu byl restartován reaktor o výkonu pět megawattů, který lze využívat buď k obohacování, nebo k přeměně plutonia.

/*json*/{"map":{"lat":39.80363301115004,"lng":125.82080888846282,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":39.77518177462928,"lng":125.75451135635376,"type":"1","description":"Nukleární středisko v Jongbjonu"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Vzhledem k tomu, že na místě nemáme inspektory, jsme odkázáni pouze na pozorování s pomocí satelitů,“ podotkl Amano. Jeho oznámení potvrzuje slova ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera, který v únoru prohlásil, že severokorejští experti budou schopni produkovat plutonium během několika týdnů či měsíců.

Jižní Korea hledá řešení u spojenců KLDR

Jihokorejská vláda oznámila, že ministr zahraničí Jong Pjong-se navštíví příští týden Rusko v rámci snahy přesvědčit bývalé spojence Severní Koreje k vyvinutí tlaku na tuto zemi. Vláda v Soulu uvedla, že šéf diplomacie již jednal v minulých dnech ze stejného důvodu na Kubě, v Ugandě a v Íránu.

Podle vyjádření mluvčího jihokorejského ministerstva zahraničí se chce ministr při návštěvě Ruska „pokusit přesvědčit místní představitele, aby vyvíjeli tlak na KLDR ke změnám na všech frontách“.

Většina států, které v OSN podporují KLDR, jsou její spojenci z dob studené války. Podle agentury Reuters k nim patří Bělorusko, Kuba, Egypt, Írán, Sýrie, Vietnam, Zimbabwe či Venezuela. Ugandský prezident Yoweri Museveni minulý týden na summitu s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje v Kampale slíbil, že zastaví bezpečnostní a vojenskou spolupráci se Severní Koreou. 

Vůdce KLDR Kim Čong-un
Zdroj: Reuters/KCNA

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce po jejím lednovém jaderném testu, který byl již čtvrtý v pořadí. Odborníci předpokládají, že země má zásobu dalších sedmi až dvanácti jaderných bomb či hlavic.

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry na závěr americko-čínských rozhovorů na vysoké úrovni v Pekingu prohlásil, že USA i Čína jsou odhodlány plně uplatňovat sankce vůči KLDR.