Při srážce vlaků v Belgii zemřeli tři lidé, další jsou v kritickém stavu

Při srážce osobního vlaku s nákladním u města Hermalle-sous-Huy na východě Belgie zahynuli tři lidé. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na prohlášení místního starosty Françise Dejona. Je možné, že počet obětí ještě naroste, devět lidí je hospitalizováno. Příčinu neštěstí vyšetřovatelé teprve zjišťují.

Srážka vlaků v Belgii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Virginia Mayo

K nehodě došlo, když se dva vlaky ocitly na stejné koleji. Osobní vlak narazil do zadní části vlaku nákladního, uvedl Frederic Sacre ze společnosti Infrabel, která spravuje belgické dráhy. Náraz popsal jako velmi silný.

K nehodě došlo v neděli pozdě večer. Osobní vlak se pohyboval na trase mezi městy Lutych a Namur, napsal belgický deník Le Soir. V době nárazu jel rychlostí 90 kilometrů za hodinu a vezl asi čtyřicet cestujících.

/*json*/{"map":{"lat":50.60843133142439,"lng":5.334063141589369,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.55985084280725,"lng":5.363302230834961,"type":"1","description":"Hermalle-sous-Huy"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Osobní vlak se skládal ze šesti vozů, první dva byly po nárazu vážně poškozeny a vykolejily. Na místo ihned dorazily záchranné týmy z Lutychu, aktuálně je hospitalizováno 9 lidí s různým rozsahem zranění. Ostatní cestující byli odvezeni do místního sportovního centra, kde se jich ujali psychologové.

„Potvrzený počet obětí jsou tři lidé, mezi nimi i řidič osobního vlaku. V nemocnici je devět lidí, někteří z nich jsou těžce zranění.“

Gabriela Kajtarová

redaktorka slovenské RTVS
Video Novinářka: V úvahu připadá poškození trati bleskem
video

Novinářka: V úvahu připadá poškození trati bleskem

Záchranáři museli zraněné z předního vagonu vyprošťovat až tři hodiny. „Osobní vlak je v hrozném stavu,“ uvedl starosta Dejon. „Měli jsme štěstí, že obětí nebylo více,“ dodal.

Důvod nehody zatím není znám. „Začalo vyšetřování pro neúmyslné zabití, příčiny zatím oznámeny nejsou,“ říká redaktorka slovenské RTVS Gabriela Kajtarová. „V úvahu připadá poškození trati bleskem. Během bouřky totiž došlo k poruše na signalizačním systému, která však byla opravena ještě před srážkou,“ dodává s tím, že mohlo dojít k jiné technické závadě či lidské chybě.