V JAR podle Američanů hrozí teroristické útoky na obchodní centra

Američtí diplomaté v Jihoafrické republice mají informace o tom, že teroristé plánují útoky proti obchodním střediskům v JAR, která navštěvují Američané. Oznámilo to velvyslanectví USA v Pretorii. Varování se týká hlavně Johannesburgu a Kapského Města.

Největší obchodní centrum v JAR ve městě Midrand poblíž Johannesburgu
Zdroj: ČTK/ imago stock&people

„Informace souvisejí s výzvami Islámského státu provádět teroristické útoky globálně během nadcházejícího postního měsíce ramadánu,“ uvedlo americké ministerstvo.

Podobné varování diplomaté USA adresovali občanům už loni v září. Jihoafrická republika se přitom považuje za stabilizovanou demokracii, kde islamisté nemají velký vliv.

Jihoafrická republika je bezpečná, reaguje ministerstvo

Jihoafrická policie odmítla varování amerických diplomatů komentovat. Ministerstvo zahraničí JAR oznámilo, že místní policejní složky jsou schopny zajistit bezpečí všem osobám pobývajícím v zemi. „Země je chráněná stejně dobře, jako vždy,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí.

V roce 2009 byly na několik dní uzavřeny americké konzuláty v Johannesburgu, Kapském Městě a Durbanu kvůli „určité“ hrozbě. O její povaze se úřady nezmínily.