Absolventské oslavy na armádní letecké akademii skončily nehodou

Proudový letoun americké armády havaroval krátce poté, co přeletem pozdravil shromáždění absolventů letecké akademie, na němž promluvil prezident Barack Obama. Po přeletu nad základnou v Coloradu se letadlo zřítilo a pilot se katapultoval. Na zemi nebyl nikdo zraněn a bez vážnější újmy vyvázl i pilot.

Havarovaný letoun Thunderbird
Zdroj: Reuters

Mluvčí amerického letectva Michal Kloefferová-Howardová novinářům sdělila, že coloradská havárie se stala asi 25 kilometrů od letecké základny Peterson u Colorado Springs, kde prezident pobýval. Obama pronesl řeč při vyřazování absolventů místní letecké akademie. Součástí oslav byl přelet formace letadel Thunderbird.

Jeden ze strojů se zřítil v době, kdy Obamova kolona už odjížděla na letiště, odkud prezident cestoval do Washingtonu.

Obama zdraví absolventku armádní letecké akademie v Colorado Springs
Zdroj: Reuters
Autor: Kevin Lamarque
Ceremoniál na letecké akademii v Colorado Springs
Zdroj: Reuters
Autor: Kevin Lamarque

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta prezident po odjezdu z místa přeletu zastavil na základně Peterson a promluvil s pilotem, jemuž poděkoval a ubezpečil se o tom, že není vážně zraněn.

Havárii v Tennessee nepřežil pilot

Jiný stroj elitní americké vzdušné jednotky havaroval v Tennessee, tato nehoda ovšem skončila smrtí pilota. Došlo k ní během cvičného letu jednotky Blue Angels u města Smyrna nedaleko Atlanty. Piloti trénovali na víkendovou leteckou přehlídku, když se jeden ze strojů F/A-18 zřítil. Okolnosti vyšetřuje armáda.

/*json*/{"map":{"lat":33.82247004416099,"lng":-84.53207048092109,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":33.88495242071087,"lng":-84.50786590576172,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/