Nevracejte uprchlíky do Turecka, vyzvala Amnesty International Unii

Organizace Amnesty International (AI) vyzvala Evropskou unii, aby ukončila své plány na navracení uprchlíků do Turecka „pod falešnou záminkou“, že Turecko je pro běžence bezpečnou zemí. Dohodu mezi EU a Tureckem z letošního března označila organizace za nelegální. Uprchlíci podle zprávy v Turecku nezískají adekvátní ochranu a místní azylový systém má vážné nedostatky, ačkoli země je vůči uprchlíkům vesměs vstřícná.

Uprchlíci na řecko-makedonské hranici
Zdroj: Reuters

Turecký azylový systém se těžko vypořádává s více než třemi miliony migrantů, kteří tak mohou na vyřešení svého případu čekat i roky. Během této doby dostávají jen malou podporu na to, aby si našli bydlení a obživu pro sebe a svou rodinu. Jejich děti pracují někdy už od devíti let, aby pomohly rodinu uživit.

„Dohoda EU-Turecko je lehkovážná a nezákonná,“ uvedl John Dalhuisen, šéf Amnesty International pro Evropu a střední Asii. Myšlenka, že Turecko bude dodržovat lidská práva běženců a uspokojí potřeby třech milionů uprchlíků, je podle něj „fikce“.

Unie ve snaze zastavit migrační vlnu situaci v Turecku vylíčila úmyslně klamně. Ačkoli se Unie snaží Turecku v zavedení funkčního azylového systému pomáhat, nemůže jednat tak, jako by v zemi takový systém už existoval, dodal Dalhuisen.

V Turecku nyní žije 2,75 milionu Syřanů a 400 000 uprchlíků z jiných zemí, převážně Afghánistánu, Iráku a Íránu. Turecko ale podle lidskoprávní organizace selhává ve třech oblastech, které vyžaduje příslušné mezinárodní právo.

Migranti se v Turecku ocitají ve vakuu, varuje Amnesty

Je to jednak nedostačující kapacita jeho azylového systému, která způsobuje, že se stovky tisíc uprchlíků ocitají po roky v právním vakuu. Turecké úřady podle AI odmítly poskytnout této organizaci azylovou statistiku. V dubnu ale uvedly, že loni vyřídily asi 4000 žádostí.

Uprchlíci by měli být dále buď integrováni, přemístěni do jiné země nebo – pokud je to již bezpečné – vráceni do země původu. To se ale podle AI neděje a imigranti nemají šanci si vybudovat v Turecku nový život a zároveň nemají velkou naději, že se dostanou v následujících letech do jiné země.

Třetí oblastí, v níž podle AI Turecko selhává, je poskytování životních prostředků. Většina uprchlíků si musí najít příbytek sama, bez vládní pomoci. Turecké úřady poskytují ubytování 264 000 syrských uprchlíků v jižních provinciích, není ale reálně možné, aby našly ubytování zbývajícímu 2,87 milionu uprchlíků ze Sýrie. Sociální bydlení země zařídila pouze stovce ze 400 000 žadatelů o azyl z jiných zemí.

„Evropská unie odpověděla na jednu z nejtemnějších humanitárních katastrof naší doby natahováním ostnatých drátů, posilováním ostrahy hranic a uzavíráním pofiderních smluv se sousedními zeměmi, aby (uprchlíky) udržela mimo. Výsledkem je bída a utrpení a další úmrtí v moři.“

John Dalhuisen

šéf AI pro Evropu a střední Asii

Zpráva rovněž upozorňuje na to, že mezi uprchlíky v Turecku je běžná dětská práce a rodiny mají potíže zajistit si základní životní potřeby. Jedna syrská matka se třemi syny AI řekla, že celá její sedmičlenná rodina přežívá z pěti až deseti tureckých lir (41 až 82 korun) denně a její devítiletý syn tak musí pracovat v obchodě s potravinami.

Evropa by podle AI neměla přesouvat odpovědnost za uprchlíky na Turecko, ale zahájit ambiciózní plán na přesídlení běženců pobývajících v této zemi. EU jako celek loni přesídlila jen 8155 uprchlíků.