Cameron: Přistěhovalci z EU přináší britské ekonomice více, než berou na dávkách

Britský premiér David Cameron poprvé obhajoval setrvání Velké Británie v EU ve větší televizní debatě. Koncem června totiž budou obyvatelé britských ostrovů hlasovat o možném brexitu. Cameron například zopakoval své přesvědčení, že přistěhovalci z Evropské unie přinášejí do britské ekonomiky více, než berou na sociálních dávkách.

Video Cameron poprvé obhajoval setrvání Velké Británie v EU ve větší televizní debatě
video

Cameron poprvé obhajoval setrvání Velké Británie v EU ve větší televizní debatě

Britský statistický úřad minulý týden zveřejnil údaje o migraci do Británie za loňský rok, podle nichž čistá migrace, tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců, činila 300 tisíc osob. Z EU jich bylo 184 tisíc. Data vyvolala vlnu kritiky na adresu britského premiéra, který v roce 2010 slíbil, že sníží čistou migraci do Británie na 100 tisíc osob ročně.

V živém televizním přenosu ale opět prohlásil, že přistěhovalci z ostatních zemí Evropské unie přinášejí svou prací a daněmi do britské ekonomiky více, než vybírají na sociálních dávkách. Přesto se rozhodl pro další zpřísnění podmínek pro udělování dávek těmto imigrantům, dodal ve večerní debatě, kterou k referendu o členství Británie v EU uspořádala televize Sky News.

Cameron debatoval ve prospěch setrvání v Evropské unii. Stejnou příležitost bude mít ve vysílání stejné televize v pátek večer ministr spravedlnosti Michael Gove, který je naopak v popředí kampaně za odchod země z Unie, takzvaný brexit.

Kdyby Británie nebyla v EU, byl bych pro připojení, řekl Cameron

Ve svých odpovědích Cameron také ujistil, že nikdy nebude pro výměnu britské libry za euro. Jako několikrát v minulosti prohlásil, že Británie je v rámci EU ekonomicky i politicky silnější a bezpečnější.

Zdůraznil, že Spojené království mělo již v minulosti zvláštní a pro něj výhodné podmínky členství, které se mu nyní podařilo jednáním s partnery ještě zlepšit. Kdyby Britové nebyli součástí EU, ale získali by takovou nabídku se stejnými podmínkami, jaké mají teď vyjednané, tak by byl pro vstup, uvedl.

Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. Velké místo v argumentech zástupců obou táborů mají otázky spojené s přistěhovalectvím a ekonomikou.