Ve Švýcarsku zahynuli na řece dva Češi, třetí se pohřešuje

Zřejmě tři mrtvé si vyžádal vodácký výlet po švýcarské řece Landquart. Záchranáři našli těla dvou Čechů, jeden 66letý vodák se stále pohřešuje. Informoval o tom list Neue Zürcher Zeitung. Neštěstí se stalo v pátek, pátrání bylo mezitím zastaveno. České ministerstvo zahraničí zprávu o neštěstí potvrdilo a uvedlo, že jedna Češka byla s šokem a podchlazením hospitalizována.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„V tuto chvíli může ministerstvo zahraničí potvrdit, že při nehodě zemřeli dva muži (ročník 1949 a 1955), další muž je pohřešován (1950) a jedna žena (1972) se nachází v nemocnici,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. „Podle v tuto chvíli dostupných informací se jednalo o soukromě organizovaný zájezd deseti osob, které se snažily sjet řeku Landquart ve východní části Švýcarska,“ dodala.

K neštěstí došlo během plavby dvou raftů s deseti českými turisty. Jeden z raftů s pětičlennou posádkou se převrátil u obce Küblis krátce po vyplutí. Dva lidi se podařilo zachránit, další dva vodáky nalezli záchranáři mrtvé. Jedno tělo nalezli u obce Schiers asi osm kilometrů po proudu, druhé v korytě Rýna v Maienfeldu.

Tělo pátého se najít nepodařilo. Úřady chtějí pátrání obnovit, pokud se objeví nové poznatky, naději na přežití ale pohřešovanému vodákovi nedávají.

/*json*/{"map":{"lat":46.918345056707764,"lng":9.777718153784102,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":46.915916985991124,"lng":9.77783203125,"type":"1","description":"Přiblžné místo neštěstí"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Švýcarská média uvedla, že záchranná operace na řece byla rozsáhlá. Při záchranné akci zasahovaly dva vrtulníky, pomáhali také policisté Lichtenštejnska. Televize SRF poznamenala, že v Landquartu je zvýšený vodní stav, řeku totiž napájí odtávající sníh. Vodácké neštěstí ve Švýcarsku je jedno z nejhorších s českými turisty za posledních více než 15 let. 

Například v červnu 1999 přišli při raftingu na říčce Isarco v severní Itálii o život dva turisté z Česka - čtyřiačtyřicetiletá žena a devětadvacetiletý muž. V červenci 2001 utonul v Norsku v turistické oblasti Nordmöre na řece Gröva český vodák, jehož kajak se v rozbouřené řece po převrácení dnem vzhůru zaklínil mezi kameny a muže se nepodařilo včas vyprostit.

V červnu 2013 pak na jihu Rakouska nedaleko hornoštýrské obce Palfau zemřela při sjíždění divoké vody na řece Salza 21letá Češka. Spolu s další mladou ženou se plavila na nafukovacím kajaku, který se převrátil. V červenci 2013 našli v Jakutsku mrtvé tělo českého turisty, který byl pohřešován poté, co se s kajakem převrhl na sibiřské řece Agajakan.

V dubnu 2014 se v Rakousku při sjíždění řeky Saalach utopil 36letý český kanoista. Muž z Brna se s lodí převrátil na konci úseku divoké vody v soutěsce Teufelsschlucht poblíž horského střediska Lofer v Salcbursku. V září 2015 utonul v téže oblasti sedmačtyřicetiletý Čech, když se s ním převrhl kajak při sjíždění divoké vody.