Islamisté obsadili syrské vesnice poblíž hranice s Tureckem

Radikální hnutí Islámský stát (IS) obsadilo u syrsko-turecké hranice část území dosud ovládaného syrskými opozičními skupinami, které se nepočítají k radikálům. Oznámila to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci sleduje z Velké Británie. 

Škody po bombardování v Idlibu
Zdroj: Reuters Autor: Ammar Abdullah

Bojovníci IS se podle ní přiblížili k pohraničnímu městu Azaz, kam se před boji uchýlily desítky tisíc civilistů. Podle humanitárních organizací uvázlo podél syrsko-turecké hranice nejméně sto tisíc lidí.

Hnutí Islámský stát obsadilo několik vesnic v blízkosti města Máraa, které leží 25 kilometrů severně od Aleppa.

„Máme obrovské obavy… odhadujeme, že asi 100 tisíc lidí uvázlo mezi tureckou hranicí a aktivní frontovou linií,“ uvedl Pablo Marco z organizace Lékaři bez hranic (MSF). MSF oznámila, že evakuuje pacienty a zaměstnance z nemocnice, kterou podporuje ve městě Saláma, ležícím jen tři kilometry od bojové fronty. „Lidé nemají kam utéct a boje blíží,“ dodal Marco. Podle Gerryho Simpsona z organizace Human Right Watch u hranic uvázlo až 165 000 Syřanů.

/*json*/{"map":{"lat":36.57359902182753,"lng":37.04318054020462,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[{"lat":36.5096131766312,"lng":37.15851761400722,"radius":9922.389157557473,"strokeColor":null,"strokeOpacity":null,"strokeWeight":null,"fillColor":null,"fillOpacity":null}],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V této oblasti bojuje proti radikálům koalice arabských a kurdských skupin, mezi nimiž jsou i kurdské milice YPG.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ostře kritizoval Spojené státy za to, že jejich vojáci, kteří jsou v Sýrii, mají na uniformách insignie YPG. Tento týden asi dvacítku Američanů zachytil fotograf agentury AFP.

Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků.

Washington považuje YPG za cenného spojence v boji proti IS. „Je to politika dvojího metru,“ řekl Çavuşoglu k působení Američanů v Sýrii. „Doporučujeme jim, aby si při působení jinde v Sýrii našili znaky Islámského státu nebo fronty An-Nusra, nebo skupiny Boko Haram, když jdou do Afriky,“ řekl ironicky turecký ministr. 

Přetrvávající boje v Sýrii komplikují přípravu mírových rozhovorů. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura počítá s tím, že by se další kolo mohlo konat za dva až tři týdny.

Civilisté nesmí opustit Rakká, islamisté je používají jako štíty 

SOHR tvrdí, že mezinárodní koalice, která bojuje proti IS, znásobila letecké údery na cíle IS v provincii Rakká. Od úterý tam informátoři SOHR napočítali nejméně 150 náletů. Z Rakky se snaží odejít civilisté, ale IS jim v tom podle SOHR brání. V provinčním středisku žije na 300 tisíc lidí a opozice tvrdí, že je IS používá jako lidské štíty.

„IS nevydává povolení k odchodu z města, a to ani nemocným, kteří potřebují léčbu někde jinde,“ oznámila SOHR. Do sousední provincie Idlib se podařilo uprchnout hrstce rodin a podle jednoho z obránců Rakky žádají převáděči za vyvedení z Rakky 400 dolarů (9700 Kč) na osobu. „Lidé se neodvažují vyjít na ulici, mají strach z náletu ať koaličního, ruského nebo syrského,“ řekl obránce.

IS v ulicích města znásobil hlídky a posílil obranné linie severně od něj.

Ruská armáda oznámila, že její letectvo znásobilo útoky na pozice fronty An-Nusra a na místa, kde tato skupina těží ropu nebo kudy ji pašuje. Sergej Rudskoj z generálního štábu ruské armády řekl, že diplomatické řešení syrské krize komplikují Spojené státy, protože odkládají dohodu o rozlišování mezi skupinami syrské umírněné opozice a radikály.

Rusko, jehož armáda v konfliktu bojuje od loňska na straně Damašku, oznámilo, že z oblasti Palmýry odjeli jeho specialisté na odstraňování min. Syrská armáda historickou Palmýru dobyla s pomocí ruských vojsk v březnu. Lidé z IS ji obsadili loni a část tamních památek zničil. Před odchodem nechali na místě výbušniny, s jejichž odstraňováním pomáhali Rusové.