Cukr došel, Coca-Cola pozastaví výrobu v rozbouřené Venezuele

Americká společnost Coca-Cola v příštích dnech pozastaví výrobu své stejnojmenné limonády ve Venezuele kvůli nedostatku cukru, za kterým stojí hluboká ekonomická krize v této latinskoamerické zemi. Informovala o tom agentura AP.

Protestů ve Venezuele přibývá
Zdroj: Reuters

Coca-Cola je největším výrobcem nealkoholických nápojů na světě. Firma se rozhodla pozastavit ve Venezuele produkci nápojů slazených cukrem poté, co její místní dodavatelé cukru oznámili, že vyčerpali své zásoby.

Ve Venezuele již od poloviny ledna platí stav ekonomické nouze. Hospodářskou krizi v zemi prohloubil propad cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem státu. V zemi panuje nedostatek řady výrobků, včetně základních potravin a léků.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro minulý týden pohrozil konfiskací továren, které zastavily výrobu, a uvězněním jejich majitelů. V zemi sílí občanské nepokoje a opozice usiluje o Madurovo sesazení z funkce.

Výjimečný stav potvrzen. Hrozí vzpoura?

Venezuelský nejvyšší soud potvrdil v pátek platnost dekretu, kterým prezident Nicolás Maduro vyhlásil výjimečný stav. Dekret předtím odmítl parlament, v němž má většinu koalice, která stojí proti prezidentovi. V pátek začalo v zemi vojenské cvičení více než půl milionu příslušníků ozbrojených složek, které podle opozice Maduro vyhlásil ve snaze zastrašit nespokojené obyvatele. V zemi sílí občanské nepokoje a některé komentáře hovoří o možné vzpouře.

Podle nejvyššího soudu, který se zřídka staví proti prezidentovým návrhům a který od ledna podle agentury AFP de facto blokuje práci parlamentu, je výjimečný stav nutný k „ochraně venezuelského lidu a institucí“. Opozice ho ale považuje za další koncentraci moci v rukou prezidenta, který v lednu vyhlásil stav ekonomické nouze. Minulý týden jej znovu prodloužil.