Sobotka na návštěvě Berlína. Odhalil pomník jednoho ze slavných předchůdců

Premiér Bohuslav Sobotka společně s premiérem spolkové země Braniborsko Dietmarem Woidkem dnes v Berlíně odhalili pamětní desku, která připomíná meziválečného předsedu československé sociální demokracie Antonína Hampla. Deska s dvojjazyčným nápisem je připevněná na věznici v městské části Moabit, v níž Hampl v roce 1942 zemřel na následky nacistického týrání.

Pamětní deska meziválečného šéfa sociální demokrace
Zdroj: Twitter - Bohuslav Sobotka

ČSSD se chce podle Sobotky odhalením desky přihlásit k odkazu Hampla, který byl přesvědčeným demokratem a snažil se o zajištění sociální spravedlnosti. „Antonín Hampl byl svým politickým životem a vlastně celým svým osudem spojen s demokratickým Československem,“ řekl premiér.

„Když došlo k okupaci, tak Antonín Hampl samozřejmě nacistům vadil. Byl živoucí připomínkou demokratických poměrů, které okupaci předcházely,“ uvedl Sobotka. „Po roce 1948 se stal Antonín Hampl nepohodlný i z druhého důvodu. Stal se symbolem nekomunistického odboje,“ doplnil.

Hampl podle Sobotky vadil dvěma totalitám a jak nacistický, tak komunistický režim se snažily, aby se vytratil z povědomí společnosti. „To, že jsme se tady dnes sešli, že jsme jako sociální demokraté, ať už čeští nebo němečtí, na Antonína Hampla nezapomněli, je velké vítězství pravdy,“ řekl Sobotka.

„Antonín Hampl je jednou z mnoha milionů obětí nacistického teroru. Jeho osud nám vždy připomene, co udělali Němci Čechům v době druhé světové války,“ řekl při odhalení desky Woidke.

Podle braniborského premiéra je v současnosti nutnější než kdykoli dříve připomínat si, jaké hrůzy vyvolal nacistický režim a jaká je hodnota života v míru, demokracii a svobodné společnosti.

„Všem nám to připomíná, že demokracie, mír a svoboda nejsou samozřejmostí a že každý den musíme pracovat na tom, abychom je udrželi. Zde v Německu, v Evropě i na celém světě,“ řekl Woidke.

Hampl byl prvorepublikovým předsedou československé sociální demokracie, ministrem a poslancem. Nacisté ho zadrželi v roce 1941 a po výsleších v Praze převezli do Berlína, kde na následky krutého zacházení zemřel v květnu 1942.