Turecký soud zbavil novinářku rodičovských práv. Potrestal ji za reportáž o zbraních

Soud v Turecku poslal na 20 měsíců do vězení novinářku Arzu Yildizovou a na dva roky ji zbavil rodičovských práv k jejím dvěma dětem. Novinářka byla odsouzena za zveřejnění videa z jiného soudního procesu. Ten se týkal prokurátorů, kteří nařídili vyšetřování dodávek zbraní syrským islamistům.

„Byl to akt pomsty,“ řekl advokát novinářky Alpdeger Tanriverdi. Dodal, že v mnoha jiných podobných případech soud k zbavení rodičovských práv nepřistoupil. Yildizová nebude dva roky smět sama za děti jednat, nebude je moci přihlásit do školy, založit jim v bance účet ani s nimi sama vycestovat ze země. Právní úkony bude moci dělat jen společně s jejich otcem. Jenomu z dětí je teprve 13 měsíců.

Yildizová se před soud dostala kvůli videu, které zveřejnila loni v květnu na internetu. Šlo o záznam ze soudního procesu s prokurátory, kteří nařídili vyšetřování dodávek zbraní z Turecka do Sýrie. Dodávku zřejmě poslala turecká tajná služba pro syrskou opozici, včetně radikálních islamistů.

Vláda tvrdí, že do Sýrie vezla pomoc Turkmenům

Fotografie a video z ledna 2014, na kterých nákladní auta míří z Turecka do Sýrie, zveřejnili šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar a redaktor téhož listu Erdem Gül. Vláda tvrdila, že vezla pomoc Turkmenům v Sýrii. Oba novináři byli nicméně nedávno odsouzeni k pětiletým trestům vězení za vyzrazení státního tajemství.

Erdoganův prezidentský palác
Zdroj: ČTK/ABACA/Depo Photos

Vedle novinářů byla loni kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie zatčena i řada tureckých prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování. Na jejich případy bylo uvaleno informační embargo. Na videu, které zveřejnila Yildizová, byl jeden z prokurátorů obviněn ze snahy svrhnout vládu a z podpory teroristické organizace FETÖ/PDY. Podle turecké vlády skupina buduje „paralelní stát“, v jejímž čele stojí duchovní Fethullah Gülen.

Stíhání novinářů či akademiků není v Turecku neobvyklé. Počátkem března turecká vláda převzala opoziční deník Zaman a nezávislou tiskovou agenturu Cihan. Turecká justice řeší také na 2000 soudních případů kvůli údajné urážce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.