Maduro vs. parlament. Další hlava jihoamerického státu je v ohrožení

Politické napětí ve Venezuele dál roste – opozice ovládající většinu parlamentu vyzvala nejen obyvatelstvo, ale také armádu k neposlušnosti. Levicový prezident Nicolás Maduro naopak hovořil o podvodu ve snaze prohlásit za neplatný opoziční návrh na uspořádání referenda, jež by ho mělo zbavit prezidentského úřadu. Reálný je tak pád další hlavy jihoamerického státu – podobně jako v případě prezidentky sousední Brazílie Dilmy Rousseffové.

Prezident Nicolás Maduro při poradě s vládou
Zdroj: Reuters

Jeden z vůdců opozice Henrique Capriles prohlásil, že jestliže parlament odmítá prezidentský dekret o vyhlášení výjimečného stavu, „jsou Venezuelané povinni tento dekret ignorovat“. „Ignorujme veškeré akty, které považujeme za neplatné, protože porušují ústavu,“ řekl v rozhovoru poskytnutém rozhlasu.

Madurův neúspěšný protikandidát z prezidentských voleb v roce 2013 zároveň znovu vyzval Venezuelany, aby opět vyšli do ulic a požadovali referendum o odvolání prezidenta. Capriles také vyzval armádu, aby si vybrala mezi ústavou a prezidentem Madurem. „Obracím se na ozbrojené síly: Hodina pravdy nadešla, je třeba se rozhodnout, zda jste pro ústavu, nebo pro Madura,“ řekl.

Henrique Capriles
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/WILLIAM VERA

Do ulic opět vyrazily tisíce nespokojených lidí

Maduro na druhé straně prohlásil, že referendum není „životaschopné“ a nebude se konat. Obvinil přitom opozici z „podvodu“. Úřady již také oznámily, že pochody iniciované opozicí nebudou povoleny. Tisíce demonstrantů se ale i ve středu ve venezuelské metropoli střetly s policií ve snaze proniknout k sídlu státní volební komise.

Experti podle agentury AFP poukazují na nebezpečí „exploze“ v zemi vzhledem k tomu, že podle sondáže ústavu Venebarometro sedmdesát procent Venezuelanů nesouhlasí s tím, jak prezident stát řídí.

Maduro v pátek vyhlásil v zemi stav ohrožení, který opozice označuje za vyhlášení výjimečného stavu. Prezident pohrozil konfiskací továren, jež zastavily výrobu. Jejich majitele obvinil, že chtějí Venezuelu ekonomicky srazit na kolena, a slíbil, že je za to nechá zavřít.

Ženy v hlavním městě Venezuely Caracasu na demonstraci proti prezidentu Nicolási Madurovi
Zdroj: AP/ ČTK
Autor: Ariana Cubillos

Prosincové parlamentní volby vyhrála poprvé po 17 letech pravicová opozice. Práci zákonodárného sboru, v němž má pravice většinu, ale blokuje nejvyšší soud, který straní Madurovi a od voleb anuloval řadu zákonů.

Odpůrci prezidenta shromáždili pro referendum asi 1,8 milionu podpisů, přitom jim v první fázi stačilo jen necelých 200 tisíc. Uzná-li celostátní volební komise jejich platnost, bude muset opozice nasbírat za tři dny podpisy 20 procent voličů, tedy téměř čtyři miliony. Až pak bude vyhlášeno referendum o odvolání hlavy státu.

Video Zprávy
video

Venezuela: Opozice sbírá podpisy proti prezidentovi, ten nařídil vojenské manévry