Vedle památek v Palmýře zřejmě vyrůstá ruská základna

Vzácným antickým chrámům v syrské Palmýře vzniká hned v sousedství ryze současná konkurence. Ruská armáda zde buduje novou základnu, ke které si údajně nevyžádala patřičné povolení. V rozhovoru s agenturou AP to řekl ředitel syrského oddělení památek a muzeí Maamún Abdalkarím. Zástupce UNESCO sdělil, že organizace nyní prověřuje satelitní snímky, aby zjistila, zda jsou Rusové v chráněné části Palmýry. Moskva ale zprávy o základně popřela.

Ruské stroje v blízkosti starověkých památek v Palmýře
Zdroj: ČTK/AP

Na satelitních snímcích pořízených analytickou společností DigitalGlobe jsou patrné stavební práce na okraji starobylé Palmýry, kterou poničili radikálové z organizace Islámský stát (IS), když místo téměř rok okupovali. Koncem března je odtud s pomocí ruských jednotek vytlačila syrská armáda. Dodnes se ale bojuje ve vzdálenosti několika desítek kilometrů od Palmýry.

Rusko na místo poslalo pyrotechniky, kteří zneškodnili nálože, jež radikálové při ústupu za sebou nechávají. Abdalkarím řekl, že přítomnost ruských a syrských vojáků je zárukou toho, že se IS do Palmýry nemůže vrátit. Rusové podle něj budují objekty, v nichž jsou ubytovny, kanceláře a kliniky.

Mluvčí ruského ministerstva obrany zprávy o budování vojenské základny popřel. Agentuře TASS řekl, že v okolí Palmýry stojí dočasný vojenský tábor pro ruské ženisty, kteří se podíleli na odstraňování min v okolí historických památek. „Vybudování dočasného tábora bylo dohodnuto se syrskými úřady,“ konstatoval mluvčí Igor Konašenkov.

Hlavní archeolog řekl, že od jeho pracoviště si nikdo nevyžádal povolení. „Odmítáme vydat povolení ke stavbě uvnitř (historické části), i kdyby šlo jenom o jedinou malou místnost ať pro syrskou armádu, ruskou armádu, nebo kohokoli jiného. Nikdy takové povolení nevydáme, protože by to bylo v rozporu s archeologickým zákonem,“ řekl.

„Ve válce někdy archeologické úřady nemají slovo a poměry jsou diktovány bezpečnostními ohledy. Jakmile se ale situace zlepší a vrátí se mír, rozhodně požádáme o odstranění těch staveb,“ dodal.

Syrský opoziční aktivista Usáma Chatíb sdělil, že Rusové stavějí prefabrikované domy a stany na severním okraji archeologického naleziště. Místo, kde jsou nyní Rusové, je podle něj zhruba 100 metrů od zbytků starověkých chrámů a triumfálního oblouku. V blízkosti tohoto stanoviště jsou rovněž historické hrobky.