Zéland: Začalo soudní řízení s českými pašeráky pervitinu

Na Novém Zélandě proběhlo první soudní stání se dvěma českými občany, kteří byli na letišti v Aucklandu zadrženi s 20 kilogramy pervitinu. Během jednání se potvrdilo, že proti Čechům budou vznesena obvinění za pašování drog. Soudní řízení by mělo pokračovat 30. května, případ se patrně bude táhnout delší dobu.

Podle odhadu ministerstva zahraničí však případ na konci května pravděpodobně nebude uzavřen. „Neočekáváme, že by třicátého padl verdikt. U těchto případů většinou trvá nějakou dobu, než obžaloba zajistí důkazní materiál,“ popsala mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Novozélandští celníci zadrželi muže a ženu české národnosti minulý čtvrtek na letišti v Aucklandu po příletu z Bangkoku. Do thajského hlavního města přicestovali z Prahy. V tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel měli uschováno 20 kilogramů pervitinu. Na černém trhu by se podle policie rozprodal za 20 milionů novozélandských dolarů, což je 324 milionů korun.

Video Události
video

Dva Češi dopadeni s 20 kilogramy pervitinu

Výše případného trestu se podle Lagronové těžko odhaduje. „Obecně platí, že v těchto zemích jsou ty sazby vysoké, neodvážím si spekulovat, protože nemám informace o důkazním materiálu,“ uvedla. Podle serveru listu NZ Herald za pašování drog z kategorie A, kam je zařazen i pervitin, hrozí na Novém Zélandu až doživotní vězení.

Ministerstvo je v kontaktu s rodinami obou zadržených lidí. V případě potřeby je jim na místě k dispozici generální konzul. „V tuto chvíli nemůžeme nic jiného dělat, teď musíme čekat, jaký bude verdikt,“ uzavřela Lagronová.