Policie v Německu zatkla sto dvacet aktivistů, kteří pronikli do elektrárny

Německá policie zatkla sto dvacet aktivistů, kteří se v sobotu během demonstrace proti používání hnědého uhlí dostali v areálu elektrárny Schwarze Pumpe do násilných potyček s pořádkovými silami. Oznámily to tamní úřady. Policie se už v sobotu střetla s asi třemi stovkami aktivistů. Dva demonstranti utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice.

Ekologičtí aktivisté v Německu protestují proti výrobě energie v hnědouhelných elektrárnách
Zdroj: ČTK

Aktivisté v pátek obsadili blízký hnědouhelný důl Welzow-Jih. Elektrárnu i důl provozuje švédská společnost Vattenfall, v dubnu se však na jejich převzetí dohodl český Energetický a průmyslový holding.

V sobotu pak ekologičtí aktivisté protestující proti používání hnědého uhlí pronikli do areálu německé elektrárny Schwarze Pumpe. Proti demonstrantům zasáhla policie, vytlačila je z areálu a některé zadržela. Informoval o tom server německé regionální televize Lausitzer Rundschau.

Demonstranti v rámci víkendového protestu rovněž zablokovali dodávky uhlí do elektrárny Schwarze Pumpe. Ta proto podle mluvčího Vattenfallu přikročila k omezení produkce, dokud demonstranti neodejdou. Blokáda skončila v neděli odpoledne - podle organizátorů se jí zúčastnilo kolem 3500 lidí: „Dosáhli jsme svých politických cílů,“ uvedl jeden z nich.

Konsorcium tvořené holdingem EPH a jeho finančním partnerem, společností PPF Investments, se v dubnu dohodlo, že koupí německé aktivity Vattenfallu, které zahrnují doly Welzow-Jih, Jänschwalde, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Dokončení transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.