Spolkový sněm schválil omezení azylu pro lidi ze severní Afriky

Uprchlíci z Alžírska, Tuniska a Maroka ztrácí v Německu šanci na azyl. Spolkový sněm totiž hlasy vládní koalice schválil zařazení těchto tří severoafrických států na seznam bezpečných zemí. Zákon však musí podpořit ještě horní komora – Spolková rada, v níž budou vládní strany potřebovat i hlasy opozičních Zelených. Ti nyní návrh kritizovali s poukazem na to, že se v severoafrických státech porušují lidská práva.

Německá vláda věří, že rozšíření seznamu bezpečných států zrychlí azylová řízení. Zařazení země na tento seznam znamená, že Berlín předpokládá, že se v těchto státech dodržují základní práva. Aby jim úřady azyl přiznaly, musí migranti prokázat, že oni sami nebo jejich rodinní příslušníci čelí ve vlasti perzekucím.

„Budeme dál pomáhat potřebným, ale chceme omezit příchod těch, kteří žádnou pomoc nepotřebují,“ řekl před hlasováním ministr vnitra Thomas de Maiziére. Připomněl, že loni přišlo do Německa 26 tisíc migrantů ze tří severoafrických zemí, azyl ale získalo méně než jedno procento z nich. „Věříme, že přijetí zákona přispěje k tomu, aby se lidé, kteří šanci na azyl nemají, vůbec na cestu k nám nevydávali,“ řekl de Maiziére.

Opozice zařazení tří zemí na seznam bezpečných států kritizovala. „V žádné z těchto zemí není nezávislá justice. Je tam omezená svoboda tisku, jsou porušována práva žen,“ uvedla poslankyně za Zelené Luise Amtsbergová. Obvinila vládu, že úmyslně přehlíží problémy s lidskými právy v Maroku, Alžírsku a Tunisku a snaží se vnitropolitické napětí, které migrační krize v Německu vyvolala, řešit na úkor lidí, kteří potřebují ochranu.

Video Zprávy ve 12
video

Německo omezuje azylová pravidla

Německo omezuje azylová pravidla

Události, komentáře: Německo přitvrzuje vůči migrantům

„To opatření s největší pravděpodobností projde i ve Spolkové radě, ale budou ho provázet velké dohady a není vyloučeno, že pak ještě může dojít k nějaké žalobě, protože některé lidskoprávní organizace tvrdí, že toto dnešní opatření odporuje základnímu právu na azyl.“

Václav Černohorský

zpravodaj ČT v Německu

De Maiziére: Nedodržování lidských práv neznamená právo na azyl

De Maiziére opoziční kritiku odmítl. „Vláda si je vědoma toho, že u dotčených zemí není stav lidských práv na stejné úrovni jako v Německu. Ale aby měl někdo nárok na azyl, musí být sám pronásledován. To, že někde nejsou dodržována lidská práva tak, jako u nás, nemůže paušálně zakládat právo na udělení azylu,“ řekl.

Diskuse o zařazení Maroka, Alžírska a Tuniska na seznam bezpečných zemí se v Německu rozproudila po silvestrovských útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších městech. Podle vyšetřovatelů byli pachatelé útoků převážně přistěhovalci ze severní Afriky.

video Do Řecka připlulo v dubnu nejméně migrantů za poslední rok
Video Události
video

Do Řecka připlulo v dubnu nejméně migrantů za poslední rok

Loni Německo zařadilo na seznam bezpečných zemí poslední státy západního Balkánu, tedy Albánii, Kosovo a Černou Horu. Do té doby tvořili Albánci a Kosované významnou část žadatelů o azyl v Německu, následně se počet příchozích výrazně snížil.