Sanders se nevzdává – znovu ho podržel chudší zemědělský stát

Dosud se dramatické chvíle primárek soustředily spíše v táboře republikánů, s osamocením Donalda Trumpa se soupeření přelévá už výhradně na demokraty. V Západní Virginii vyhrál Bernie Sanders nad velkou favoritkou Hillary Clintonovou. Republikáni vedle Virginie hlasovali také v Nebrasce. V obou státech zvítězil očekávaně Trump – v jeho případě jde hlavně o snahu získat další hlasy k pohodlné nadpoloviční většině ještě před sjezdem.

Kandidát demokratů Bernie Sanders
Zdroj: ČTK/AP Autor: John Minchillo

Sanders zůstal jako poslední konkurence, která může teoreticky ohrozit složení finálního tandemu Trump-Clintonová. Po sečtení téměř všech hlasů Sanders vedl s 51 procenty oproti 36 pro Clintonovou. Výsledky znovu ukázaly, že Sanders vyhrává hlavně v chudších, většinově venkovských státech s bílou populací.

I když čistě matematicky už příliš šanci nemá, nadšení mu rozhodně nechybí. „Máme šanci skončit s většinou řadových delegátů na své straně. Pokud ano, myslím, že se díváte na nominanta demokratů,“ řekl během úterních primárek.

Bernie Sanders

Bernie Sanders

uchazeč o demokratickou nominaci

 „Vyhráli jsme už v 19 státech. Chci, aby to znělo jasně: V této kampani jsme proto, abychom zvítězili a získali nominaci demokratů.“

Bernie Sanders

uchazeč o demokratickou nominaci
 V jeho případě je počet řadových delegátů skutečně jediná věc, na kterou se může upnout – rozdíl mezi ním a Clintonovou byl před Virginií zhruba 300, výrazně ale ztrácí v počtu tzv. superdelegátů (mezi nimi jsou důležití členové strany včetně vlivných kongresmanů či guvernérů). Ti nejsou během letního nominačního sjezdu nijak limitováni výsledky primárek a mohou hlasovat podle svého. Drtivá většina z nich – více než 500 – se postavila za Clintonovou. Sanders má v tuto chvíli zajištěno něco přes 40 superdelegátů.

Sandersovi možná pomohl v Západní Virginii i fakt, že Clintonová tamní kampaň spíše oželela. Celé úterý strávila v Kentucky, které čeká hlasování příští týden. Navíc se už více soustředí na soupeře v druhé polovině tohoto roku – tedy republikány. „Nepřestávají na mě útočit. Budou mi teď předhazovat úplně všechno, ale chci jim něco vzkázat: Dělají to už 25 let a dosud jsem to ustála,“ prohlásila Clintonová.

 

Trump nyní bojuje hlavně o přízeň strany

Na straně republikánů už není otazníkem jméno kandidáta, ale spíše způsob, jakým zbytkem primárek propluje. Podle projekce CNN si Donald Trump očekávaně podtrhne jako vítězné i státy Západní Virginie a Nebraska. To ho znovu přiblíží k očekávané metě 1237 delegátů, tedy nadpoloviční většině hlasů potřebných pro zvolení. Aktuálně jich má 1080.

  • Voliči v obou státech přitom měli možnost odevzdat svůj hlas uchazečům, kteří odstoupili. Tyto hlasy se pokládají za protestní. V Nebrasce tak Trump dostal napříkald „jen“ 61 procent hlasů.

Trumpa ale nyní zaměstnává mnohem tužší boj: kromě voličů hraje hlavně o podporu své strany. V ní se po odstoupení hlavních konkurentů v minulém týdnu naplno projevili kritici, podle kterých právě prostořeký podnikatel příliš šancí do voleb nedává. Povzdvižení vyvolal hlavně skeptický postoj šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, který má letnímu sjezdu předsedat. Trump se s ním chce osobně setkat v tomto týdnu.

  • Západní Virginie patří mezi zemědělské státy s většinou bílého obyvatelstva. Jde také o jeden z nejchudších v rámci USA. Demokraté zde hrají o 29 delegátů – u republikánů jde o 34 delegátů, respektive 36 v případě Nebrasky. V celkovém součtu chybí po dnešku Trumpovi zhruba 120 hlasů do zvolení, Clintonové pak 150.

Zdroj: US embassy, ČT24, Wikipedia.org, Americké centrum