Plameny v Kanadě zbrzdil déšť a ochlazení. Obnova Fort McMurray potrvá roky

Výrazné ochlazení a občasný déšť zpomalují postup mohutného požáru v kanadské provincii Alberta, který nicméně již zachvátil plochu 1600 kilometrů čtverečních. Úřady v neděli ukončily leteckou evakuaci obyvatel z ohrožených oblastí a chtějí zahájit další fázi boje s ohněm v nejvíce zasaženém městě Fort McMurray.

„Bereme to jako skvělé počasí pro boj s požárem,“ řekl podle televize CBC hasičský předák Chad Morrison poté, co v oblasti během neděle poklesly teploty a dorazily první srážky. „Můžeme skutečně proniknout k požáru a dostat ho pevně pod kontrolu,“ dodal. Hasiči však zdůrazňují, že navzdory optimističtějším předpovědím se mohou potýkat s živlem ještě dlouhé týdny.

Podle místních úřadů byla ve městě zničena asi pětina domů. „Dvacet procent domů je pryč, ale ty ostatní vyvázly bez poškození. Dopadlo to lépe, než jsme čekali,“ řekl serveru BBC místní zastupitel David Yurdiga.

evakuovaní obyvatelé Fort McMurray
Zdroj: Reuters

Spásný déšť a výrazné ochlazení plameny přibrzdily

Podle albertské vlády se díky změně počasí šíří oheň pomaleji, než se očekávalo. Zatímco v sobotu se hovořilo o zasažené ploše 2000 kilometrů čtverečních, v neděli premiérka Rachel Notleyová tento údaj redukovala na 1600, což je více než trojnásobek rozlohy české metropole. Oheň se přiblížil až téměř k hranici sousední provincie Saskatchewan, kam však dosud pronikl pouze dým.

Během neděle byla podle Notleyové dokončena letecká evakuace obyvatel, kteří předtím prchli do ubytovacích táborů ropných společností severně od Fort McMurray. Vzduchem a po silnici opustilo město během víkendu na 25 tisíc lidí, čímž počet evakuovaných z Fort McMurray a okolních obcí překročil sto tisíc. Velká část z nich zamířila až do stovky kilometrů vzdálených velkoměst Edmonton a Calgary. Nyní podle premiérky začíná druhá fáze, kdy se hasiči pokusí dostat oheň pod kontrolu.

Fort McMurray? Jako scéna z filmu

„Je to jako Armagedon. Všechno shořelo, domy jsou pryč. Město vypadá jako scéna z nějakého filmu. Připomnělo mi to seriál Živí, mrtví, kde šli lidé po silnici a míjeli stovky opuštěných aut,“ popsala stanici CNN žena, která byla z Fort McMurray evakuována.

S ohněm ve městě a okolí bojuje téměř tisíc hasičů, které ze vzduchu podporují desítky helikoptér a letadel s vodou. Déšť, který by pro ně byl nejvítanější pomocí, má být sice podle meteorologů jen občasný a slabý, ochlazení se však čeká výrazné – ze sobotních až 27 stupňů klesnou nejvyšší teploty na 12 stupňů Celsia.

Analytici zatím odhadli škody na majetku na nejméně sedm miliard kanadských dolarů (asi 128 miliard korun). Podle úřadů může trvat dlouhé měsíce, než se podaří byť jen část Fort McMurray opět zprovoznit.

Týden od začátku požáru sdělila premiérka veřejnosti informace o jeho vůbec prvních obětech. Jsou jimi dívka a chlapec ve věku 15 a 19 let, kteří zahynuli při nehodě během evakuace.