Za radikalizaci muslimů můžou blízkovýchodní školy i vlády, říká napravený džihádista

Ve Washingtonu veřejně promluvil mladý Egypťan, který býval kdysi islámským extremistou. Z radikalizace obviňuje především blízkovýchodní vlády a školy, které prý dětem vymývají mozky. „Když jste nespolečenský a samotář, mnoho věcí, vaše zázemí a to, jak jste vychován v těchto zemích, vás na džihád připraví,“ říká 33letý Ahmed Abdellahy. Teď v Americe studuje filmovou školu a píše blog proti radikálům.

Video Události
video

Události: Ve Washingtonu promluvil napravený islámský radikál

Ahmed se radikalizoval sám. On osobně na svědomí žádný život nemá, zřejmě ale jen proto, že k tomu neměl vhodnou příležitost. Texty Al-Káidy pro něj byly lákavé, stejně jako propagandistická videa. „S těmi chlapy jsem bojoval léta. Jejich videa považuji za přesvědčivá,“ říká i bývalý ředitel CIA Michael Morell.

Když Ahmed viděl, jak extremisti zabíjejí děti a jak se jejich ideologie topí ve vnitřních rozporech, dal od nich ruce pryč. Trvalo mu to ale roky. „Nechte lidi mluvit, ptát se, to pomůže. Jak můžete například v Egyptě očekávat, že se bude bojovat proti terorismu, když vězní spisovatele a umělce? Pak se vláda taky stává teroristou,“ říká Abdellahy.

Boj proti radikálům přes internet není příliš účinný

Podle Ahmeda i dalších třeba americký tlak na mazání radikálních stránek moc nepomůže. „Ahmed měl štěstí, že našel sekulární obsah. Důležitější je dávat ho na internet víc, spíš než jen odstraňovat ten fanatický. I když to musíme dělat taky,“ uvedla odbornice na islám z Georgetownské univerzity Nadia Oweidatová.

Ještě loni závadný účet na internetu vydržel průměrně několik týdnů, teď už méně než dva dny. Jen Twitter už zrušil přes sto tisíc účtů, které patřily extremistům. Problém je, že jejich majitelé si jen o několik minut později založí nový. Z analýz výskytu klíčových slov, které například používá Islámský stát, ale vyplývá, že je pak těžší navázat původní vazby.