Malý zisk na dlouhé cestě. Tichomořský ostrov Guam se přiklonil ke Clintonové

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová se posunula o krůček blíže prezidentské nominaci vítězstvím na tichomořském ostrově Guam. Protože se hrálo jen o sedm delegátů, Clintonová ani její soupeř Bernie Sanders na vzdálený ostrov nevážili cestu. Zbývající kandidát republikánů Donald Trump má po vyřazení svých soupeřů starosti spíše s chybějící podporou spolustraníků.

Hillary Clintonová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pat Sullivan

Někdejší ministryně zahraničí získala podle vyjádření šéfa guamských demokratů 60 procent hlasů, zatímco její rival Bernie Sanders 40 procent. Na malém tichomořském ostrově ležícím blíže k Číně než USA se bojovalo o pouhých sedm delegátských hlasů a na konečný výsledek má hlasování zanedbatelný dopad.

/*json*/{"map":{"lat":35.16908874357072,"lng":169.54588197519524,"zoom":2,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":13.455072814990618,"lng":144.79293823242188,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Clintonová má nyní podle agentury AP 2205 hlasů včetně takzvaných superdelegátů a k automatické nominaci jí chybí 178. Podle průzkumů je téměř jisté, že si je ve zbývajících primárkách zajistí.

Trump jen obtížně získává podporu

Zatímco podpora Clintonové ze strany demokratického establishmentu je prakticky neotřesitelná, Trump je stále pro značnou část republikánů sotva přijatelný. V pátek mu vyjádřil podporu někdejší prezidentský kandidát Bob Dole a bývalý viceprezident Dick Cheney.

Zatímco Dole prohlásil, že „rekordní množství voličů podpořilo Trumpa“ a je důležité, „aby byly jejich hlasy vyslyšeny“, Cheney se jako řada dalších omezil na konstatování, že slíbil podpořit vítěze primárek, ať je jím kdokoli.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Ron Sachs

Trump si prakticky zajistil nominaci úterním vítězstvím v Indianě, po němž vzdali souboj poslední dva jeho soupeři Ted Cruz a John Kasich. V tu chvíli prohlásil, že hodlá sjednotit stranu pro svou podporu, což se mu však zatím příliš nedaří.

Kromě toho, že s jeho podporou váhá šéf Sněmovny reprezentantů a v budoucnosti možný uchazeč o Bílý dům Paul Ryan, z obav o poškození jména strany Trumpovu podporu kategoricky vyloučilo několik vlivných politiků. Jsou mezi nimi například jeho někdejší soupeři z nominačního klání Jeb Bush či Lindsey Graham.

Sám Trump na pátečních mítincích ve státě Oregon podle AP urazil několik republikánů neochotných smířit se s jeho pozicí prezidentského kandidáta a ani směrem k Ryanovi nevolil příliš kompromisní tón. Newyorský miliardář prohlásil, že šéf sněmovny, který si jej na příští týden pozval k jednání do Washingtonu, s ním před třemi týdny mluvil velmi pěkně, ale nyní „z ničeho nic chce být vychytralý“.