V kanadské Albertě hoří plocha velká jako polovina Libereckého kraje

Rozsáhlý lesní požár v západokanadské provincii Alberta se během posledních hodin výrazně rozšířil. Zasažená plocha stoupla o polovinu na zhruba 1500 kilometrů čtverečních, což v českých poměrech odpovídá polovině Libereckého kraje. Kanada proto pokračuje v letecké i pozemní evakuaci ohroženého města Fort McMurray, opustilo ho už sto tisíc obyvatel.

Požár v Albertě
Zdroj: Reuters Autor: Mark Blinch

Oheň se rychle šíří kvůli trvajícímu silnému větru, vysokým teplotám a velkému suchu. Úřady se obávají, že bude kvůli počasí dále rychle postupovat. Podle hasičů by zastavit požár mohl už jen silný déšť. „V této oblasti už pořádně nezapršelo dva měsíce. Tenhle požár bude hořet hodně dlouho, dokud nepřijde pořádný déšť,“ prohlásil ředitel albertské protipožární ochrany Chad Morrison.

Meteorologové dávají čtyřicetiprocentní šanci na to, že v postižené oblasti zaprší v neděli. Podle Morrisona by v neděli a v pondělí také měla klesnout teplota. Za současných okolností ale oblast podléhá zkáze, ačkoliv s ohněm bojuje zhruba tisícovka hasičů a přes sto vrtulníků a letadel.

Už ve středu provincie vyhlásila stav ohrožení, v pátek podle regionální vlády hořela oblast o rozloze 1000 kilometrů čtverečních, za posledních čtyřiadvacet hodin se tak rozšířila o polovinu a  podle Morrisona by se do dnešního večera (neděle nad ránem SELČ) mohla zasažená plocha zvětšit přibližně na 2000 kilometrů čtverečních – čili dvě třetiny Liberecka nebo více než čtyřnásobek plochy Prahy. 

 

Fort McMurray opustilo sto tisíc obyvatel

V přímém ohrožení je město Fort McMurray, které spěšně opouštějí jeho obyvatelé. Evakuační konvoje v pátek na čas zastavily ohnivé sloupy, které kolem silnice šlehaly až do výše šedesáti metrů. Nakonec ale auta bezpečně projela směrem na jih. Letecky město v pátek opustilo celkem 5500 lidí a během dneška by je měly následovat další 4000.

Albertská premiérka Rachel Notleyová uvedla, že letiště ve Fort McMurray je zatím v provozu. Centrum města je podle ní do značné míry netknuté, v pořádku je zatím i nemocnice, úpravna vody a telefonická centrála. Zároveň ale poznamenala, že napravení rozsáhlých škod potrvá „mnoho měsíců“. „Kabinet schválil nouzovou finanční pomoc pro lidi, kteří museli utéct ze svých domovů. Můžeme uvolnit dávky pro 80 tisíc lidí. Budeme doufat, že krize zmizí co nejdříve,“ dodala.

Fort McMurray leží v centru oblasti těžby ropných písků a kvůli ohnivému peklu, které se tam rozpoutalo, se zastavila až čtvrtina produkce ropy. Plameny přímo ohrožují dvě ropná naleziště a deset operátorů zastavilo těžbu.  

Podle pátečních informací se evakuace už dotkla 105 000 obyvatel. Znovu přesouvat se musí i ti, kteří z města zamířili na sever do táborů těžebních společností. Profesor Bill Stewart z Centra pro výzkum požárů Kalifornské univerzity v Berkeley v této souvislosti podotýká, že si kanadský požár vynutí jednu z historicky největších evakuačních operací na území Severní Ameriky. Temné prvenství až dosud drží Kalifornie, jejíž úřady v říjnu 2007 nařídily evakuace asi milionu lidí – největší evakuaci osob kvůli požáru v dějinách Spojených států.

Video Události
video

Reportáž: Kanadská Alberta v plamenech