V nejstarší restauraci světa vařil i malíř Francisco de Goya

Dostal se do knih, je spojován se jmény umělců. Restaurant Botín ve španělském Madridu je nejstarší restaurací světa. Zápis do Guinessovy knihy rekordů si vysloužil díky tomu, že lahůdky nabízí už téměř 300 let, a to bez větších pauz a bez jediné změny názvu.

Nejstarší restaurace světa v Madridu
Zdroj: Reuters Autor: Sergio Perez

Restaurant Botín ve španělské metropoli vaří už neuvěřitelných 291 let, a je tak nejstarší fungující restaurací na světě. Jméno nese po svém prvním šéfkuchaři. „Potomci Cándida Remise, zakladatele, který podnik otevřel v roce 1725, vedli restauraci do konce 20. let. Pak ji převzali ve 30. letech moji prarodiče. Jsme tedy teprve druhá rodina, která ji řídí,“ říká její spolumajitel José Gonzáles.

Největší specialitou madridského restaurantu je tradičně pečené sele neboli conchinillo. Návštěvníci si ale pochvalují i výzdobu restaurace. „Byla jsem se podívat v interiérech a myslím, že dekorace a design jsou tu velmi romantické. Moc se mi tu líbí,“ říká čínská studentka na výměnném pobytu v Madridu Ču Jen.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Nejstarší restaurace na světě funguje už téměř 300 let

Dalším pokladem restaurantu je jeho sklep plný vín. Archivních kousků je tam tolik, že si z nich majitelé v podzemí udělali vlastní muzeum.

Delikatesy a samotná dobová budova ale nejsou to jediné, co láká klientelu. S podnikem spojila kus svého života řada významných osobností. O restauraci se ve svých knihách zmiňuje například Ernest Hemingway. Botín se dostal i na stránky románu Monsignor Quijote od Grahama Greena. Svou stopu pak přímo v podniku zanechal třeba malíř Francisco de Goya. V osmnáctém století si tam vydělával jako kuchař. 

Interiér restaurace Botín v Madridu
Zdroj: ČT24