Tvořte mosty, ne zdi, vyzval František po převzetí Ceny Karla Velikého

Papež František převzal ve Vatikánu Cenu Karla Velikého, jedno z nejprestižnějších evropských ocenění, které v minulosti získal například i bývalý český a československý prezident Václav Havel. František byl oceněn za naději a povzbuzení, které přináší Evropanům. V projevu vyzval Evropany, aby se vrátili k ideálům zakladatelů jednotné Evropy a budovali mosty, ne zdi.

Slavnostního aktu v Apoštolském paláci přihlíželi přední evropští politici, mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, španělský král Felipe VI., předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či předseda Evropské rady Donald Tusk. 

František v děkovném projevu prohlásil, že doufá, že Evropa nalezne novou energii, aby čelila svým problémům. Vyzval také, aby Evropané měli na paměti myšlenky a ideály otců zakladatelů jednotné Evropy. „Měli odvahu nejen o ideálech Evropy snít, ale odvážili se změnit i uspořádání, které plodilo násilí a ničení,“ řekl František.

Dodal, že plány a vize otců zakladatelů stavět mosty a bořit zdi jsou dnes více než kdy jindy naléhavé. Připomněl také, že zakladatelé Evropy by se nespokojili s kosmetickými úpravami či nejasnými kompromisy, ale naopak by se odvážili k položení nových a hlubokých základů.

Ceremoniál v Apoštolském paláci
Zdroj: Reuters

Nadace, která cenu uděluje, o laureátovi rozhodla už loni v prosinci. Ve zdůvodnění tehdy uvedla, že papeže oceňuje i za to, že Evropanům přináší poselství naděje a povzbuzení a je pro ně „hlasem svědomí“, který jim připomíná povinnost usilovat o mír, svobodu, právo, demokracii a solidaritu. 

Ceremonie začala již dopoledne slavnostní mší, kterou ve vatikánské bazilice svatého Petra sloužil německý kardinál Walter Kasper. Následně papež přijal Merkelovou, Junckera, Tuska a také předsedu Evropského parlamentu a loňského laureáta ceny Martina Schulze.

František se stal majákem hodnot

Cášský primátor Marcel Philipp ocenil Františka za jeho významnou roli při zvládání krize, které Evropa čelí. Dodal, že papež hledí na Evropu náhledem jižní polokoule, takže zcela jasně vidí její problémy a potíže. Philipp dodal, že Evropa trpí erozí kulturních a morálních základů.

Schulz prohlásil, že papež si cenu zaslouží, neboť nám všem připomíná skutečné evropské hodnoty. Šéf Evropského parlamentu také řekl, že nastal čas za Evropskou unii bojovat a že František se díky svému poselství stal majákem hodnot.

Video Zprávy v 16
video

Papež převzal Cenu Karla Velikého

Papež převzal Cenu Karla Velikého

Kašpar: Papež František jako obvykle hovořil naprosto otevřeně

Studio 6: František převezme cenu Karla Velikého

Cenu Karla Velikého získal v roce 2004 i papež Jan Pavel II. za „zosobnění kánonu hodnot, který po staletí formoval Evropu“, a jeho činnost, jež přispěla k rychlému a nekrvavému svržení komunismu.

Vztah argentinského papeže k Evropě je poněkud jiný, než byl ten polského pontifika. „František už po své volbě řekl, že přichází z konce světa. Je sice dítětem italských emigrantů, ale sám už plně patřil Latinské Americe. Evropa mu je v tomto smyslu cizí, dívá se na ni jako vnější pozorovatel a často jí nastavuje zrcadlo, které není vždycky lichotivé,“ připomíná redaktorka Rádia Vatikán Johana Bronková. 

František cenu mimořádně převzal ve svém domovském městě, ačkoli tradičně si ji laureáti přebírají během ceremoniálu v Cáchách na západě Německa.