Ekology rozhořčil plán australských úřadů vybít tisíce divokých koní

Australské úřady plánují zásadně zredukovat stáda divokých koní, kteří žijí v oblasti Sněžných hor. Odvolávají se na vědce, podle nichž koně ničí místní ekosystém. Z nynějších šesti tisíc divokých koní by za dvacet let mělo zbýt pouze šest set zvířat. Ekologové jsou plánem rozhořčeni.

Australští divocí koně jsou potomky koní chovaných v koloniální době ve státě Nový Jižní Wales. Později se dováželi britským vojákům působícím v Indii a také australské kavalérii za první světové války.

Divocí koně jsou součástí místního folklóru. Báseň A. B. Patersona „Muž od Sněžné řeky“ se stala klasickým dílem australské literatury, na jejímž základě byl natočen i stejnojmenný film. Divocí koně se objevili i na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Sydney v roce 2000.

Experti argumentují, že divocí koně ničí horskou přírodu, včetně napajedel, což má dopady na domorodé zvířecí druhy, které používají k uhašení žízně stejné vodní zdroje. Za redukci počtu divokých koní lobbují i chovatelé dobytka, jimž koně působí spásáním trávy určené pro stáda krav ztráty v řádech desítek milonů dolarů ročně.

Austrálie byla osídlena z koňského hřbětu, připomínají ochránci

Podle odhadů australské vlády žije nyní na kontinentu asi 400 tisíc divokých koní.

„Jsou součástí naší kultury, ikonou, která si zaslouží ochranu a lidské zacházení,“ připomíná Jan Carter, vedoucí kampaně na ochranu divokých koní. Ochránci koní také připomínají, že právě těmto zvířatům Australané vděčí za osídlení kontinentu.

Ke snížení počtu divokých koní v Novém Jižním Walesu má být použit pozemní odstřel, kontrola porodnosti či odchyt do pastí a přemístění. Vyloučen byl naopak odstřel koní ze vzduchu či jejich chytání s pomocí lasa.

/*json*/{"map":{"lat":-27.398863376155404,"lng":140.18459007499996,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-36.3151251474805,"lng":148.271484375,"type":"1","description":"Sněžné hory"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/