Po půl století připlula na Kubu výletní loď z USA

Poprvé po půl století přistála u kubánských břehů výletní loď vypravená ze Spojených států. Plavidlo Adonia pro více než 700 cestujících, které v noci na pondělí vyplulo z floridského Miami, zakotvilo v Havaně, kde ho přivítaly stovky Kubánců. Podle agentury AP by měla loď stejnou cestu absolvovat každé dva týdny.

Kubánci vyhlížejí Adonii
Zdroj: Reuters Autor: Alexandre Meneghini

Na palubě Adonie dorazili do Havany také američtí Kubánci, kteří ještě donedávna nemohli na Kubu cestovat po moři. Opatření, které platilo od dob studené války a které zakazovalo Kubáncům cesty přes moře do USA či z USA na karibský ostrov, zrušila Havana teprve koncem dubna. Letecky mohli američtí Kubánci stejnou cestu absolvovat již dříve.

Loď, která má zhruba poloviční rozměry oproti obřím evropským zaoceánským plavidlům kotvícím v Havaně, dorazila do kubánské metropole po půl jedenácté dopoledne (16:30 SELČ) po více než šestnáctihodinové plavbě.

Příjezd do havanského přístavu sledovaly stovky lidí, z nichž někteří jej vítali nadšenými výkřiky. Jedním z cestujících byl třiasedmdesátiletý Rick Schneider, který na takovou příležitost čekal desítky let. Na podobnou plavbu podle svých slov mohl vyrazit už v roce 1957, ale nakonec se na ni nevydal, aniž by tušil, že další možnost bude mít až nyní. 

Video Události
video

Události: Na Kubu připlula americká výletní loď

Události: Na Kubu připlula americká výletní loď

Výletní loď Adonia vyrazila z Miami vstříc kubánským břehům

Obnovení lodní dopravy umožnila dohoda, kterou podepsala americká firma Carnival Corp s Kubou. Firma dostala jako první v USA povolení pro provozování dopravy na Kubu loni. Havana jí dala zelenou den po historické návštěvě prezidenta Baracka Obamy na Kubě minulý měsíc. 

Už v únoru podepsaly obě země dohodu o obnovení pravidelného leteckého spojení mezi oběma zeměmi, která umožní až 110 letů denně mezi USA a Havanou a dalšími devíti destinacemi na karibském ostrově.

Společnost Carnival nabízí lístky na týdenní cestu kolem Kuby, při níž cestující zavítají také do měst Cienfuegos nebo Santiago de Cuba, za cenu od 1800 dolarů za osobu (asi 42 500 korun).