Průzkum: Podíl odpůrců Brexitu se pomalu zvyšuje

Počet Britů odmítajících odchod z Evropské unie se pomalu zvyšuje. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Opinium Research, jehož výsledky zveřejnil britský list The Observer.

Kampaň za setrvání Británie v EU
Zdroj: Reuters

Zatímco v podobném průzkumu z počátku dubna se pro setrvání v EU vyslovilo 39 procent dotázaných, v nynějším průzkumu to bylo 42 procent. Pro odchod z Evropské unie bylo počátkem dubna 43 procent, nyní 41 procent.

Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června. Statistiky odvozené z průzkumů se ale různí, i když jsou většinou těsné. Podle ankety společnosti ICM z počátku týdne by pro odchod z Unie nyní hlasovalo 46 procent dotázaných a pro setrvání 44 procent.

Hlasování slíbil uspořádat britský premiér David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami. Jeho Konzervativci je loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli.

Cameron, který se v únoru dohodl s ostatními šéfy států a vlád EU na nové podobě vzájemných vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní vede kampaň za setrvání v Unii. Významným představitelem tábora odpůrců je oblíbený londýnský starosta a člen Cameronovy strany Boris Johnson.