Papež a americký viceprezident vyzvali svět k boji proti rakovině

Americký viceprezident Joe Biden a papež František vyzvali z Vatikánu k celosvětovému společnému úsilí v boji proti rakovině. Oba se ve Vatikánu účastnili konference o léčbě rakoviny a kmenových buňkách, kterou od čtvrtka do soboty pořádá papežská kongregace pro kulturu spolu s americkou nadací Stem for Life.

Joe Biden a papež František ve Vatikánu
Zdroj: Reuters Autor: Max Rossi

„Rakovina není národní problém, je to světový problém. Postihuje všechny rasy, všechna náboženství,“ prohlásil Biden, jemuž loni zemřel na rakovinu mozku šestačtyřicetiletý syn. Zároveň vyzval korporace, vlády i filantropy, aby zvýšili své příspěvky na boj s touto nemocí.

Biden stojí v čele kampaně nazvané Moonshot, podle programu Apollo, kterým Spojené státy dobyly v roce 1969 Měsíc. S podporou prezidenta Baracka Obamy se snaží od amerického Kongresu získat miliardu dolarů na výzkum rakoviny. Zatím ale vybojoval jen zlomek této částky. Do Vatikánu přiletěl z Iráku, kam přijel ve čtvrtek na předem neoznámenou návštěvu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) onemocní každý rok asi 14 milionů lidí, každý rok zemře asi 8,2 milionu lidí. V Česku přibude ročně přes 80 tisíc nových onkologických pacientů a téměř 27 tisíc lidí s diagnózou nádorového onemocnění ročně zemře.