Kapitán Costy Concordie u soudu znovu bojuje o svou čest

V italské Florencii začal odvolací soud s kapitánem ztroskotané výletní lodi Costa Concordia. U ostrova Giglio na ní v lednu 2012 přišlo o život 32 lidí. Kapitán Schettino za to loni dostal 16 let vězení. S rozsudkem přitom nesouhlasí on ani obžaloba, která žádá trest ještě o deset let vyšší.

Video Události
video

Ve Florencii začal odvolací soud se Schettinem

Obětní beránek nebo ještě větší zločinec? Pověst kapitána Schettina, pošramocenou podobně jako bok jeho lodi, má nyní v rukou florentský soud. Sám Schettino po úvodních zmatených tvrzeních, že při tragédii spadl omylem do záchranného člunu, svůj díl viny připustil. Jenže výhradní odpovědnost prý nenese.

Právníci obhajoby budou před soudem nejspíš argumentovat tím, že za tragédií stálo kolektivní selhání posádky lodi a dalších lidí a nikoli jen Schettina. „Budeme žádat, aby byla zohledněna odpovědnost všech aktérů v této záležitosti, nejen našeho klienta,“ prohlásil již dříve advokát Donato Laino.

K florentskému soudu však Schettino nepřišel. Mimo jiné prý proto, aby nečelil velkému náporu médií. U prvního soudu se účastnil všech stání a za příkladné chování šel místo do vězení domů, byť pod dohledem.

Francesco Schettino
Zdroj: ČTK/AP/Andrew Medichini

Pětapadesátiletý kapitán Costy Concordie se před soudem za havárii zodpovídal jako jediný člen posádky. Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen na konci roku 2014.