Jak ukradnout Trumpovi hlasy? Jeho rivalové Cruz a Kasich uzavřeli spojenectví

Dva rivalové v souboji o republikánskou nominaci na volbu prezidenta USA Ted Cruz a John Kasich uzavřeli dohodu, aby zpomalili nekompromisní jízdu Donalda Trumpa. V nadcházejících primárkách se každý z obou „spojenců“ zaměří na jiný stát. Cílem je získat dost hlasů a znemožnit Trumpovi, aby dosáhl na počet delegátů potřebný k automatické nominaci do boje o Bílý dům.

Zástupci Cruzovy kampaně oznámili, že se budou soustředit na Indianu a nechají Kasichovi Oregon (17. května) a Nové Mexiko (7. června), kde má guvernér Ohia šanci uspět. Kasich naopak souhlasil, že „dá ruce pryč“ od Indiany (3. května).

Někteří stratégové z řad republikánů, kteří stojí proti Trumpovi, dohodu přivítali. Otázkou ale podle nich je, zda ujednání nepřichází příliš pozdě. „Jsme rádi, že Kasich a Cruz strategicky využijí své zdroje, aby zastavili Trumpa,“ uvedl šéf skupiny #NeverTrump vystupující proti miliardářově nominaci Rory Cooper.

Trump jako možný republikánský kandidát vyvolává u představitelů řady zemí znepokojení a k jejich uklidnění nepomáhá ani vysvětlení od nynější hlavy USA Baracka Obamy, že realitní magnát vůbec nemusí v prezidentských volbách uspět.

„Jsou vystrašení a snaží se porozumět, jak reálné to je,“ řekl jeden z nejmenovaných amerických představitelů, který je v pravidelném kontaktu se zahraničními představiteli. „Všichni se ptají. Sledují naši politiku do nejmenších podrobností. Ptají se: 'Co to je ten Trumpův fenomén? Může skutečně vyhrát? Co by to znamenalo pro americkou politiku či americké působení ve světě?',“ dodal.

Nový tým, nový styl?

Trump během primárek ve svém domovském státě New York výrazně zmírnil dosud ostré výpady na adresu konkurentů, omezil všudypřítomnost v médiích a upustil od siláckých prohlášení. Komentátoři za tím vidí vliv nově složeného týmu miliardářovy kampaně, který mu hodlá vtisknout podobu přijatelnou i pro dosud odmítavé republikánské delegáty na červencovém volebním sjezdu.

Corey Lewandowski s Donaldem Trumpem
Zdroj: REUTERS
Autor: Joe Skipper

Trump se po sérii přešlapů ze začátku dubna zbavil volebního manažera Coreyho Lewandowského obviněného z napadení novinářky a najal nové klíčové figury včetně volebního manažera několika bývalých prezidentů Paula Manaforta. Během kampaně i samotných primárek v New Yorku pak ukázal svou decentnější podobu. „Trump konečně uvažuje strategicky. V posledních dvou týdnech přestal dávat neustálé televizní rozhovory, předělal plán své kampaně a učinil některé podstatné změny,“ napsal v komentáři list Los Angeles Times.

Vzápětí po ohlášení odhadů newyorských výsledků si Trump odpustil dříve nezbytný dlouhý a pompézní proslov a předvedl střízlivou krátkou řeč. Svého hlavního soka Teda Cruze v ní dokonce nenazval obvyklým urážlivým přídomkem „prolhaný Ted“, ale po dlouhé době se v jeho ústech stal neutrálním „senátorem Cruzem“.

Trump se podle řady médií snaží ukázat „prezidentskou tvář“, která by byla pro voliče přijatelnější v přímém souboji o Bílý dům s pravděpodobnou demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Komentátoři se však shodují, že celá tato změna směřuje především k jedinému cíli, který bude případnému duelu s bývalou první dámou předcházet. „Snaží se předvést jako sjednocující kandidát, který přesvědčí většinu delegátů na clevelandském sjezdu,“ uvedl David Swerdlick z deníku The Washington Post.

Trump sice velmi pravděpodobně získá největší počet delegátů, počtu 1237 potřebného k jistotě nominace však podle odhadů zřejmě nedosáhne. Proto bude muset přesvědčit co nejvíce delegátů, aby mu dali hlas i v dalších volebních kolech červencového sjezdu, v nichž již na rozdíl od toho prvního nebudou vázáni rozhodnutím voličů z primárek.

Video Události
video

Cruz a Kasich uzavřeli dohodu, jejímž cílem je zastavit Trumpa

Cruz a Kasich uzavřeli dohodu, jejímž cílem je zastavit Trumpa

Zpravodaj Martin Řezníček k dohodě Kasicha a Cruze