Svět i Amerika potřebují sjednocenou Evropu, vyzval Obama v Německu

Co se stane v Evropě, bude mít zásadní dopad na lidi po celém světě, uvedl Barack Obama při projevu v německém Hannoveru. Na své poslední oficiální cestě v Německu se znovu nepřímo dotkl budoucího referenda v Británii a zdůraznil, že „svět i USA potřebují silnou, prosperující, demokratickou, jednotnou Evropu“. Za hrozbu naopak označil terorismus a ruské počínání vůči Ukrajině.

Obama při projevu v německém Hannoveru
Zdroj: Reuters

Obama při projevu zejména ocenil hodnoty, které Američané a Evropané sdílejí. Evropskou integraci postavenou na demokracii, lidských právech a společné ekonomice označil za jeden z největších úspěchů uplynulého půlstoletí. „A možná potřebujete, aby přišel někdo zvenku, kdo není Evropan, aby vám připomněl, jak důležité je to, čeho jste dosáhli,“ uvedl šéf Bílého domu.

Obama pokračuje šestým dnem po zahraničních cestách, kdy postupně navštívil Saúdskou Arábii, Británii a Německo. Právě v Londýně vyzýval Brity, aby v chystaném červnovém referendu hlasovali pro setrvání v EU.

„Chápu, jak musí být jednoduché nadávat na Brusel, ale nezapomeňte, že každý člen vaší unie je demokratický stát. Naše tržní ekonomiky přinášejí nové inovace, bohatství příležitostí. Naše svoboda, naše kvalita života jsou předmětem závisti celého světa…,“ řekl Obama. „Dnes sem lidé z Afriky a Blízkého východu chtějí proto, že jste tady vybudovali něco skvělého. Silná a jednotná Evropa je nezbytnost pro nás všechny,“ dodal.

Video Události
video

Události k Obamově návštěvě Německa

Události k Obamově návštěvě Německa

Události, komentáře: Čeští europoslanci k obchodní dohodě USA s EU

90' ČT24: Michael Romancov k jednání amerického prezidenta v Německu

Obama v Německu: USA potřebují jednotnou Evropu

Podle něj sice Evropa stále čelí mnoha problémům v čele s terorismem. Nelze je ale prý řešit tím, že politici budou zesilovat obavy lidí a všechno svádět na migranty a na muslimy. 

Kriticky se vyjadřoval například na adresu Ruska, jež narušuje ukrajinskou suverenitu. Obama v této souvislosti vyloučil zrušení protiruských sankcí.„Je mou velkou nadějí, že Rusko pochopí, že projevem skutečné velikosti není šikanování sousedů, ale spolupráce se světem. To je jediná cesta, jak zajistit dlouhodobý hospodářský růst a pokrok pro ruský lid,“ řekl.

Evropské politiky ocenil za společné řešení finanční krize, doladění dohody o íránském jaderném programu nebo podepsání klimatické dohody z Paříže. Osobně také pochválil německou kancléřku Angelu Merkelovou za prosazování lidských práv, svobody a rovnoprávnosti.

„Musím přiznat, že jsem si vybudoval ve svém srdci zvláštní místo pro Německo. Pouze lituji, že jsem nikdy nebyl na Oktoberfestu, takže se někdy budu muset vrátit. Stejně to asi bude větší zábava, když už nebudu prezidentem.“

Barack Obama

Prezident USA
 Obama zdůraznil, že se lidé nyní mají přes všechny problémy nejlépe v dějinách. Podle něj žije v demokratických státech víc lidí než kdy dřív, nejvíc lidí v dějinách má také přístup ke vzdělání a lidé jsou bohatší, než byli. Svět je tolerantnější a je v něm víc příležitostí pro ženy i homosexuály.