Merkelová a spolkové země se přou, kdo zaplatí péči o migranty

Angele Merkelové se nepodařilo se zemskými premiéry vyjednat dohodu o způsobu, jak si vláda a jednotlivé spolkové země rozdělí náklady na péči o běžence. Novinářům to po schůzce řekl saský premiér Stanislaw Tillich. Podle Merkelové ale panuje shoda přinejmenším na tom, že se do financování nákladů migrační krize musí zapojit všechny úrovně státní správy.

Německé spolkové země požadují, aby se vláda podílela na financování nákladů uprchlické krize přinejmenším z jedné poloviny. To ale už dříve odmítl ministr financí Wolfgang Schäuble.

Vláda zatím zemím v letošním roce přislíbila osm miliard eur (216 miliard Kč). Celkové náklady Německa na péči o běžence letos ministr financí odhaduje na 20 miliard eur (540 miliard Kč). Podle spolkových zemí ale budou náklady ještě vyšší.

Podle Merkelové je třeba nejprve přesně stanovit, jaký druh nákladů bude spolková vláda proplácet. Teprve poté je možné začít diskutovat o tom, kolik peněz nad rámec už schválených osmi miliard by mohl její kabinet uvolnit. Se zemskými premiéry chce o záležitosti znovu jednat koncem května.

Uprchlíci v Německu
Zdroj: REUTERS
Autor: Fabrizio Bensch
 

Nový zákon má usnadnit integraci

Merkelová také zemským premiérům představila základní obrysy připravovaného integračního zákona. Ten by měl zjednodušit zaměstnávání běženců a zavést pro ně povinnost aktivně se snažit o začlenění do společnosti. Kdo se bude integraci bránit, měl by přijít o uprchlický status a musel by Německo opustit.

Kancléřka po jednání řekla, že schválení integračního zákona ve vládě předpokládá nejpozději v červenci. Kdy by mohl o zákonu hlasovat Spolkový sněm a od kdy by norma mohla platit, Merkelová neupřesnila.

Německo je v Evropské unii zemí, která nejsilněji pocítila dopady migrační krize. Do země loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o azyl. Letos v prvním čtvrtletí zaregistrovaly německé úřady 174 tisíc příchozích uprchlíků.