Varování čínským ženám: Na půvaby cizinců si dejte pozor, může jít o špiony

Zaměstnankyně čínských vládních úřadů mají mnohdy nelehkou úlohu. Pracovní předpisy se stále více promítají do jejich osobních životů. Aktuálně je varují třeba před randěním s atraktivními muži ze zahraničí. Vztah se sympatickou dívkou totiž nemusí být to, o co cizincům půjde v první řadě.

Ulice Pekingu nyní zaplnily kopie dvoustránkového komiksu. Mohlo by jít o čistou zábavu či svérázné ztvárnění „bondovského“ motivu, přitom se jedná o vážně míněný vzkaz z dílny čínské propagandy. Cílem nejnovější kampaně jsou mladé dívky ve službách vládních úřadů – respektive jejich city, které v nesprávných rukou mohou ohrozit národní bezpečnost.

Načasování přitom není náhodné. V polovině dubna se v čínských kalendářích poprvé objevil „den národně bezpečnostní osvěty“ a právě zmíněný komiks je součástí desítek doprovodných materiálů. Odstrašujícím příkladem má být nedávný trest smrti pro muže, který uvolnil do zahraničí přes 150 tisíc tajných vládních dokumentů.

Video Události
video

Události: Číňanky varuje před špiony komiks

Aby v případě žen úřady podobným následkům zabránily, zvolily stylizovaný komiksový příběh. Hlavní postavou je mladá vládní zaměstnankyně, kterou zaujme sympatický student ze zahraničí. Dívku si získá komplimenty, pozornými gesty i pozváním na večeři, aby ji kvůli akademické eseji přesvědčil k poskytnutí tajných dokumentů z jejího pracoviště – úseku vládní propagandy.

I když se dívka zpočátku zdráhá, nakonec studentovi dokumenty poskytne. U další schůzky už ale studenta vystřídají bezpečnostní pracovníci, kteří dívce vyzradí pravou identitu nápadníka.  

Svérázný nástin červené knihovny s prvky špionážního dramatu má nyní viset na většině veřejných nástěnek. Speciální školení navíc dostanou i komunitní pracovníci. „Každý musí být mnohem opatrnější vůči hrozbám pro národní bezpečnost,“ uvádí doprovodný text.

Většina kolemjdoucích ale nebere vládní doporučení příliš vážně. „Hodně našich přátel chodí s cizinci. Nikdy by nás nenapadlo, že někdo z nich bude špion,“ řekla televizi CNN procházející studentka.

Pro někoho humorné snahy o zvýšení bedlivosti přitom podle analytiků Amnesty International mohou ukazovat mnohem vážnější trend. „Pocit neustálé přítomnosti špionů, který v Číně přetrvává od dob Mao ce-tunga, u řady lidí zvyšuje pocit paranoie, nedůvěru mezi lidmi a z toho plynoucí xenofobii,“ tvrdí William Nee z Amnesty International.