Jemen zaplavila voda. Zemřelo nejméně 16 lidí

Z desítek domů jsou ruiny, několik malých vodních nádrží se protrhlo a zemřelo už nejméně 16 lidí. Taková je podle agentury AP statistika záplav na severozápadě Jemenu. Intenzivní déšť způsobil povodně hlavně v provinciích Amran a Hadždža, s mimořádně silnými srážkami se ale potýkají i obyvatelé hlavního města Saná a přístavu Aden.

Většina mrtvých při záplavách v Jemenu přišla o život při zřícení podmáčených domů, úřady proto nařídily evakuaci několika stovek dalších ohrožených lidí.

Jemen je přitom uprostřed humanitární krize kvůli občanské válce, která v zemi zuří od loňského jara. V bojích už zemřelo na šest tisíc lidí, z nichž polovina byli civilisté. Z domovů odešlo 2,4 milionu lidí a podle odhadů OSN potřebuje humanitární pomoc až 80 procent obyvatelstva.

Od minulé neděle sice v Jemenu platí příměří, přesto si střety mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami s jejich spojenci od víkendu vyžádaly kolem dvou desítek obětí. Ani jedna ze stran ale příměří nevypověděla. Klid zbraní má umožnit zdárné zahájení mírových rozhovorů, které jsou ohlášeny na pondělek do Kuvajtu.

Příměří bylo vyhlášeno už několikrát, ale nikdy ho bojující strany nedodržely. To nynější má podle odborníků být stabilnější. Mírové rozhovory se budou konat pod patronací OSN, k jejich úspěchu by měla přispět výměna vězňů a také rozhodnutí Saúdské Arábie, která vede arabskou koalici, omezit už od konce března bojové operace.