Islámský stát vyznává jen brutalitu, popisují bývalí bojovníci Talibanu

Po nuceném ústupu v Sýrii a Iráku přesouvá Islámský stát pozornost na sousední Afghánistán. Snaží se tam získávat nové stoupence mezi mladými Afghánci, včetně bývalých členů hnutí Taliban. Ti však mnohdy jeho řady opouštějí s rozčarováním – radikální pojetí islámu podle IS je pro řadu Afghánců zkrátka příliš velké sousto.

Islámský stát nabývá v Afghánistánu na síle, stejně jako signál jeho rozhlasové propagandy, který načas umlčelo bombardování spojenců. Tam, kde ve verbování nových členů nepomohou sociální sítě, poslouží právě rozhlas. Rádiové vlny mají nalákat další dobrovolníky pro plánované tažení na Kábul.

Hnutí se začalo rozpínat na východě Afghánistánu teprve loni, rychle ale získalo řadu mladých stoupenců, včetně bývalých příslušníků místního hnutí Taliban. Řada z nich ale počáteční nadšení přehodnotila. Dva muži, kteří zažili režim na straně obou zmíněných hnutí, popsali své zkušenosti televizi CNN.

Arabistán a Zaitoun si pro hájení barev Talibanu nevybrali vhodný čas. Po letech vlády tohoto radikálního hnutí přišla kvůli intervenci USA doba úpadku. Pro horkokrevné bojovníky se tak naskytla alternativa v podobě Islámského státu. Ten jim poskytl lepší zbraně, ale také, podle vlastních slov, „nic než povinnost souhlasit“. Narukovat museli spolu s jejich velitelem, který slíbil vedení IS věrnost.

Oba ale v barvách IS poznali nový rozměr pojmu radikalismus. „Libují si jen v usekávání hlav,“ svěřuje se Zaitoun. „Věděli dobře, kdo má peníze, aby mu je mohli vzít. Ty chudé buď donutili k narukování, nebo zabili,“ dodává.

Oba tak podle svých slov záhy poznali, jak pramálo má takové počínání společného s islámem. „Vzpomínám, když sťali hlavu sedmi lidem včetně vládních úředníků a členů pákistánského Talibanu…  Ani je nepohřbili. Na tom není nic islámského,“ dodává Afghánec.

Nyní už mají Zaitoun i jeho kolega s IS společné jen neblahé vzpomínky. Oba jsou součástí speciálního programu, který sdružuje místní ozbrojence v boji proti Daeš (arabský výraz pro IS). Přesto tvrdí, že největší práci nyní neodvádějí pozemní vojska, ale americké drony. „Vláda v tomto ohledu nezaznamenala žádný pokrok. Jedinou účinnou věcí je nyní bombardování,“ dodává Zaitoun.

Situaci nicméně komplikuje i pokračující ozbrojený boj Talibanu proti vládě; ozbrojenci v posledních měsících citelně zesílili počet útoků. Nynější válka v Afghánistánu trvá už téměř 15 let. Vyžádala si smrt tisíců civilistů a ochromila ekonomiku země.

Video Horizont ČT24
video

Brutalita IS pohledem exčlenů Talibanu

Zdroj: ČT24/CNN