Brazilskou prezidentku opustil další koaliční partner. Rousseffová mluví o spiknutí

Od prezidentky Brazílie Dilmy Rousseffové se odvrátia další koaliční strana. Politička, které hrozí v parlamentu ústavní žaloba a odvolání z funkce v souvislosti s obviněním z rozpočtových machinací, hovoří o spiknutí. Viní z něj viceprezidenta Michela Temera, který by ji v případě sesazení zákonodárci nahradil.

V úterý večer vystoupila v Brazílii z koalice Pokroková strana (PP). Její vedení oznámilo, že většina jejích poslanců bude hlasovat pro sesazení prezidentky. Již v březnu se k opozici přidala Temerova Strana brazilského demokratického hnutí (PMDB), dosavadní hlavní koaliční partner Rousseffové Strany pracujících (PT).

„Maska spiklenců spadla. Brazílie a demokracie si takovou frašku nezaslouží. Toto gesto odhaluje zradu vůči mně a demokracii. Dokazuje, že šéf spiklenců nemá závazky vůči lidu,“ řekla 68letá levicová prezidentka na adresu Temera. Ten se v posledních týdnech netají zájmem o prezidentský post, který by v případě odchodu Rousseffové vykonával nejméně do předčasných voleb.

Poslanci budou o osudu prezidentky hlasovat v neděli. Opozice musí mobilizovat nejméně dvě třetiny poslanců, tedy 342 z 513. Pokud se jí to podaří, bude proces pokračovat v Senátu. Když opozice ve sněmovně v neděli neuspěje, bude proces možného sesazení Rousseffové definitivně pohřben.

Video Horizont ČT24
video

Pod Rousseffovou se kýve prezidentské křeslo

Nedávný průzkum podle stanice BBC ukázal, že pro sesazení prezidentky ještě před úterním odchodem PP z koalice bylo 300 poslanců, proti 125 a 88 nebylo rozhodnuto. Nyní se podle komentářů dá výsledek nedělního hlasování těžko odhadnout.

Opozice založila plánovanou ústavní žalobu na tvrzení, že prezidentka porušila zákon o fiskální disciplíně, když svévolně upravovala rozpočet, aby měla na štědré předvolební výdaje v předloňské kampani.

Lidé na desetitisícových protivládních demonstracích zase levicové političce vyčítají, že kampaň údajně financovala z korupčních příjmů spojených s hlavní ropnou firmou Petrobras. Rousseffová veškerou vinu popírá.

Protest proti prezidentce Rousseffové a jmenování Luly jako šéfa vlády
Zdroj: Reuters
Autor: Ricardo Moraes

Co čeká Brazílii v dalších dnech?

  • V neděli má dolní komora parlamentu hlasovat o odchodu Rousseffové. Pro schválení potřebuje opozice dvě třetiny všech hlasů. Nejnovější průzkumy ale ukazují, že k tomu spíše nedojde.
  • Pokud kauza projde sněmovnou dál do Senátu, horní komora může prostou většinou odhlasovat pozastavení funkce na dobu 180 dní – tehdy by s prezidentkou začal soudní proces a její funkci by převzal viceprezident Michel Temer. 
  • Aby byla Rousseffová od funkce odstavena definitivně, musely by hlasovat pro její odchod dvě třetiny Senátu. V takovém případě by Temer zůstal prezidentem až do předčasných voleb.