Evropský parlament chce ulehčit Řecku – vyzval ke změnám v azylovém systému

Europoslanci schválili výzvu k vytvoření nového azylového systému v Evropě. Podle dokumentu nemůže mít plnou zodpovědnost za jedince pouze stát, do kterého uprchlík vstoupí jako první. Zákonodárci tak většinou hlasů vyzvali členské země EU k solidaritě a plnění závazků při přerozdělování uprchlíků. Během debaty ale byly silně slyšet také opačné názory.

Hlasování v europarlamentu
Zdroj: Reuters

„Situace se výrazně změnila, zpráva je nerealistická a překonaná,“ oponoval například český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něho je unijní model přerozdělování uprchlíků nerealizovatelný již proto, že sami uprchlíci nechtějí v Česku zůstat.

V debatě také zaznělo, že problémem pro Evropu nejsou ani tak peníze, jako vzestup nacionalismu a xenofobie. Nemělo by se taky zapomínat, že uprchlíci, kteří umírají ve vlnách Středozemního moře či strádají v táborech, jsou také lidé, jejichž práva jsou ale pošlapávána.

Řada europoslanců kritizovala Makedonii za nedávné použití slzného plynu proti uprchlíkům pokoušejícím se z Řecka proniknout na její území; jde prý o chování nehodné kandidátské země.

Uprchlíci na řecko-makedonské hranici
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

„Nedělá to žádnou čest naší civilizaci,“ řekl eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos o „ostudné“ situaci v řeckém utečeneckém táboře Idomeni na řecko-makedonských hranicích.

Kritizoval také uzavírání rakouských hranic s Itálií či nefungující přerozdělování uprchlíků mezi členské státy. EU podle komisaře potřebuje spravedlivou reformu azylové politiky, která nepovede k uzavírání hranic a ke zrušení schengenského prostoru volného pohybu.

Video Události, komentáře
video

Budoucnost azylů i kvót – debata J. Bartoška a J. Pospíšila

Nezávaznou rezoluci Evropský parlament přijal poměrem 459 ku 206 hlasům, 52 europoslanců se zdrželo.

Evropská komise chystá změnu pravidel, podle kterých se rozhoduje o žádostech o azyl. Definitivní návrh má předložit do léta. Ve dvou předběžných variantách, které navrhl tento měsíc první místopředseda komise Frans Timmermans, počítá s přerozdělováním migrantů.